GRANICA KORCZOWA

i

Autor: Beata Olejarka Na grancy w Korczowej na uchodzców czeka tysiące ludzi z całej Europy

W Korczowej na uchodźców z Ukrainy czekają ludzie z całej Europy [GALERIA]

2022-02-27 10:25

Czwarta doba rosyjskiej agresji na Ukrainę powoduje, że do Polski codziennie przyjeżdża coraz więcej ludzi, którzy szukają bezpiecznego schronienia na zachodzie Europy. Ukraińcom, którzy uciekają z targanego wojną kraju, chce pomagać społeczność całego świata. Na granicy w Korczowej po uchodźców przyjeżdżają ludzie z najdalszych zakątków starego kontynentu.

Przejścia graniczne z Ukrainą działają przez całą dobę ze wzmożoną przepustowością. Strażnicy Graniczni pracują  w systemie, który ma ułatwić przekraczanie granicy ludziom uciekającym przed wojną. Niestety, czas oczekiwania na wjazd do Polski jest bardzo długi, to często kilkadziesiąt godzin. Obecnie kolejka samochodów czekających na wjazd do Polski przez przejście graniczne w Korczowej kończy się w okolicach Lwowa. Po polskiej stronie na Ukraińców, którym uda się przekroczyć granicę czekają tysiące osób z całej Europy. Mnóstwo osób i firm zdecydowało się za darmo przyjechać na granicę, żeby pomóc odebrać ludzi i odwieźć ich do miejsca, w którym poczują się bezpiecznie. Ludzie przyjeżdżają prywatnymi samochodami. Przywożą najpotrzebniejsze rzeczy, jedzenie, środki czystości, koce i termosy, lekarstwa, wodę, oraz produkty dla dzieci. Pojawiło się mnóstwo busów i autobusów, niektóre nawet z Holandii i Francji, by zabrać Ukraińców i pomóc im w dalszej drodze. Dla wielu przekroczenie granicy, to dopiero początek podróży na Zachód Europy. Podkarpacie dla większości jest tylko przystankiem. Gro osób jedzie do większych miast w Polsce jak Warszawa, Kraków, Poznań, czy Wrocław. Chociaż PKP zorganizowało więcej pociągów dla uchodźców, aby rozwieźć ich po kraju do docelowych miejsc, to ciągle przybywają nowe osoby i chętnie korzystają z transportu, który organizują osoby prywatne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wojna na Ukrainie. Maria i Nadija uciekły, bo nad ich domem latały bombowce. To, co widziały, rozrywa serca

Aleksandra (27l) i Łukasz (27l) z Krakowa przyjechali na granicę w Korczowej, żeby przywieźć produkty, które zostaną przekazane Ukraińcom, którzy często musieli zostawić niemal wszytko i uciekać przed wojną.

Na granicę w Korczowej po uchodźców z Ukrainy przyjeżdżają ludzie z całej Europy

- Ogłosiłem wśród znajomych, że jadę na granicę i w około pół godziny miałem prawie dwa tysiące złotych, żeby zrobić zakupy najpotrzebniejszych produktów. Kupiliśmy wszystko, co jest podane w oficjalnych komunikatach, czyli to czego najbardziej obecnie potrzeba. Mięliśmy auto załadowane po dach. W Korczowej wojsko pomogło nam wypakować wszytko. Czuliśmy potrzebę pomocy. Cieszę się, że mogliśmy to zrobić - relacjonował Łukasz Bieńko, krakowski fotograf, który przyjechał na granicę z darami dla uchodźców.

Pomoc Ukraińcom chce nieść cała Polska. W Rzeszowie  przy dworcu PKP na ul. Grottgera urządzany jest całodobowy punkt informacyjny, czyli miejsce, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymają niezbędne informacje, potrzebną pomoc: posiłek, wodę, drobną pomoc medyczną, czy odpoczynek. Infolinia ze wszystkimi potrzebnymi informacjami udzielanymi w języku polskim, ukraińskim i angielskim jest dostępna pod numerem: 17 788 99 00 w godzinach 8-20, siedem dni w tygodniu.

ZOBACZ TEŻ: Wojna na Ukrainie. Tłumy na dworcu w Przemyślu. Ukraińcy chcą wrócić do kraju: "Tam jest moja rodzina, moja żona, moja córka"

Każdy rzeszowianin, który chce przekazać pomoc materialną dla uchodźców z Ukrainy, może to zrobić w godz. od 12 do 20 w każdej z filii Rzeszowskiego Domu Kultury (jest ich w sumie 17. Biała, ul. Kard. Karola Wojtyły 164; Budziwój, ul. Budziwojska 194; Country, ul. Herbowa 3; Dąbrowskiego, ul. Dąbrowskiego 17; Krynicka, ul. Krynicka 1; Matysówka, ul. Matysowska 99; Mieszka I, ul. Monte Cassino 14/60; Miłocin, ul. Miłocińska 75; Pobitno, ul. Konfederatów Barskich 43a; Przybyszówka, ul. Dębicka 170; Słocina, ul. Paderewskiego 154; Staromieście, ul. Staromiejska 43a; Staroniwa, ul. Staroniwska 46; Wilkowyja, ul. Olbrachta 120; Zalesie, ul. Wieniawskiego 84; Załęże, ul. Ks. Jana Stączka 12; Zwięczyca, ul. Beskidzka 6) oraz w Zespole Szkół Gospodarczych przy ul. Spytka Ligęzy w Rzeszowie.

ZOBACZ TEŻ: Ukraina. Zełenski gotów do rozmów, ale nie w Mińsku. Wśród rosyjskich żołnierzy bunt [RELACJA NA ŻYWO]

Czego najbardziej potrzeba uchodźcom z Ukrainy? Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy: folia termiczna, śpiwory, karimaty, (pokryte folią)płaszcze przeciwdeszczowe, środki do mycia ciała, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pieluchy ręcznik, papierowe ręczniki, przybory kuchenne wielokrotnego użytku: głębokie talerze, łyżki, widelce, noże, kubki, środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu, maski wielokrotnego użytku, jednorazowe maseczki, zapałki, baterie,latarki, świeczki, zestawy medyczne.

Sonda
Udostępniłbyś swoje mieszkanie uchodźcom z Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki