We Wszystkich Świętych od godziny 8.00 od rano do zmroku na 39 cmentarzach na Podkarpaciu odbywają się zbiórki na rzecz podopiecznych albertynów. To największa kwesta w regionie. Odbywa się od 1989 r. Wiele cmentarzy prowadzi coroczną zbiórkę pieniędzy na ratowanie najstarszych mogił. Gdyż 1 listopada to dzień, kiedy zwracamy szczególną uwagę na nagrobki oraz otaczamy pamięcią tych, których już nie ma z nami. W zbiórki zaangażuje się około 1,5 tys. wolontariuszy. Są to głównie uczniowie ze szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, ze szkolnych kół Caritas, zuchy, harcerze, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Wśród kwestujących będzie także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego oraz podopieczni i pracownicy albertynów.
Mariusz Zacios z rzeszowskiego Towarzystwa Albertyńskiego powiedział PAP, że tegoroczna zbiórka prowadzona jest jak zwykle, na statutowe cele Towarzystwa i bieżące potrzeby, w tym na pomoc bezdomnym, ubogim, seniorom i podopiecznym albertynów. Czyli m.in. na utrzymanie schronisk: dla mężczyzn w Rzeszowie i w Jaśle oraz dla kobiet w Racławówce, jak również na pomoc najbardziej potrzebującym, ciepłe posiłki wydawane zimą.
Dzięki dotychczasowym kwestom albertyńskim udało się m.in. wybudować Centrum Integracji Społecznej, gdzie podopieczni Towarzystwa przechodzą odpowiednie kursy, a później znajdują zatrudnienie m.in. w firmach sprzątających, przy pracach budowlanych czy jako kucharze. Ponadto uruchomiono w Racławówce koło Rzeszowa schronisko dla kobiet, rozbudowano i zmodernizowano schroniska dla mężczyzn w Jaśle i w Rzeszowie.
Oprócz tego w regionie odbywają się liczne zbiórki na rzecz ratowania najstarszych nekropolii. W stolicy Podkarpacia po raz 20 taką zorganizowało Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie. Wolontariusze będą kwestować do zmroku. Na wielu cmentarzach prowadzone są podobne zbiórki, które ludzie chętnie tego dnia wspierają. Wszystko po to, by pamięć o zmarłych była ciągle pielęgnowana.
Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie pochowani są m.in. powstańcy listopadowi. Jest tu także pomnik wzniesiony w 1886 roku, upamiętniający powstańców styczniowych.
W sumie pochowanych zostało tu około 40 tys. osób, ale do dzisiaj zachowało się zaledwie ok. 620 grobów, z których odnowiono ponad 180. Wśród zachowanych ponad 620 mogił około 150 jest bezimiennych. Stary Cmentarz w Rzeszowie został założony przed 1788 r., po wydaniu przez władze austriackie zakazu grzebania zmarłych przy kościołach. Oficjalnie pochówków zaprzestano w 1910 roku, jednak chowano tu zmarłych jeszcze w czasie II wojny światowej. W 1968 r. został uznany za obiekt zabytkowy. Znajduje się na nim również Grób Ofiar II Wojny Światowej, zbudowany w latach 2003-2004. Jak podaje PAP-w ubiegłym roku na ratowanie najstarszej nekropolii w Rzeszowie udało się zebrać, zarówno w kwestach, jak i dzięki wpłatom na konto stowarzyszenia, 23 tys. zł.
Podobne zbiórki odbywają się w całym regionie, min. w Przeworsku, gdzie od rana ca cmentarzu kwestują harcerze. W 2021 roku harcerze z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerzy i Harcerek z Kresów wraz z wolontariuszami z SP2 i SP3 pod czujnym okiem pomysłodawczyni akcji hm. Agnieszki Bernackiej przez cały dzień 1 listopada zbierali datki do specjalnie przygotowanych i oznaczonych puszek. Kwesta Ratujmy Nagrobki 2021 przyniosła kwotę 9 236 zł. Udało się za to m.in. odnowić grób mjra Mariana Patronowicza, sodalisa mariańskiego.