Klecanka

i

Autor: wikimedia.org / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Czy jest się czego obawiać?

Wiele osób myli je z osami. Swoje gniazda budują w pobliżach domów

2024-09-04 14:59

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to osa - podobny kształt, takie samo ubarwienie. Okazuje się, że często mylimy klecanki z osami. Nic dziwnego, są bardzo podobne. Mówi się, że ich użądlenie jest bardziej dotkliwe, niż użądlenie osy.

Klecanka. Co to za gatunek?

Klecanka, bo o niej właśnie mowa, często mylona jest z osą. Trudno się dziwić - rozmiary, kształt, ubarwienie - sprawiają, że łudząco przypomina osę. Jak więc rozróżnić żółto-czarne kuzynki? Okazuje się, że klecanka jest nieco szczuplejsza, ma też pomarańczowe lub żólte czułki, a osy mają je w kolorze czarnym.

Klecanki budują nieco inne gniazda, niż osy. Osy budują zamknięte gniazda, natomiast gniazda klecanek są otwarte, to niemal pojedyncze plastry. Tworzone są z masy papierowej.

Zobacz też: Co robić, gdy użądli osa? Pierwsza pomoc po użądleniu osy

Klecanka w Polsce

W Polsce występuje klecanka rdzaworożna. Często można znaleźć informacje o tym, że ugryzienie klecanki jest niezwykle bolesne. Lasy Państwowe postanowiły się jednak z tym rozprawić.

- "Gryzący, piekący, niczym użycie wiertła na paznokciu bądź polanie kwasem solnym rany ciętej" - mówi się, że taki ból powoduje użądlenie klecanki, które otrzymało wysoką punktację w tzw. skali Schmidta... Ale czy na pewno? No nie do końca i pora rozprawić się z tym mitem! - czytamy w poście.

Zobacz też: Miś przyszedł potańczyć z emerytami 

Użądlenie klecanki - czy jest bolesne?

Okazuje się, że często w publikacjach klecanka występująca w Polsce mylona jest z klecanką północnoamerykańską.

- W internecie można jednak spotkać informacje, jakoby to użądlenie było dla ludzi szczególnie bolesne, a wszystko w oparciu o tzw. skalę Schmidta, czyli entomologa, który w ubiegłym wieku skatalogował subiektywne odczucia użądleń błonkówek. Problem w tym, że 3 punkty, czyli silny ból obrazowo opisany w pierwszym akapicie, dostała tam "Red Paper Wasp", czyli klecanka, ale... północnoamerykańska, u nas nie występująca - informują Lasy Państwowe.

Klecanek występujących w Polsce Schmidt nie skatalogował.

- Klecanki są zaś stosunkowo spokojnymi i cierpliwymi owadami i wystarczy ich nie niepokoić aby uniknąć obronnego użądlenia - informują leśnicy.

Gryzące czy niegryzące? Sprawdź, czy poznasz owady, które kąsają nas na spacerach
Pytanie 1 z 10
Jaki owad jest na zdjęciu?
komar
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki