Deska rozdzielcza

i

Autor: Jay R / Unsplash, Creative Commons Kiedy używać pokrętło z cyframi?

Nie lekceważ tego

Wiesz, co oznaczają te kontrolki w samochodzie? Jeśli to zobaczysz, natychmiast zatrzymaj auto!

2023-01-24 15:09

Pojawiające się nagle kontrolki w samochodzie najczęściej zwiastują problemy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co oznaczają poszczególne ikony, które wyświetlają się na desce rozdzielczej. Niewiedza w tym temacie może się przyczynić do poważnej awarii auta. Zobacz, na które kontrolki w samochodzie należy zwracać szczególną uwagę!

Kontrolki w samochodzie: kiedy trzeba zatrzymać auto?

Wielu kierowców zna znaczenie najpopularniejszych kontrolek w samochodzie. Wiedzą, jak rozpoznać ikonę zapięcia pasów, niskiego poziomu paliwa, czy zaciągnięcia hamulca ręcznego. Jednak oprócz funkcji informacyjnej, kontrolki samochodowe pełnią także rolę ostrzegawczą: sygnalizują niewłaściwe działanie podzespołów. Istnieje grupa kontrolek, które oznaczają nie tylko drobne problemy, ale także poważne awarie. To właśnie ich dokładnie znaczenie powinien zapamiętać każdy kierowca. W przeciwnym razie może doprowadzić auto do stanu wymagającego kosztownej naprawy. Jak je rozróżnić? Specjaliści Q Service Castrol podkreślają, że pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinien być przede wszystkim kolor kontrolek. Wyróżniamy 3 podstawowe kolory ikonek:

  • Kontrolki czerwone - pełnią funkcję ostrzegawczą, sygnalizują o występującej w pojeździe awarii - w sytuacji zapalenia się czerwonej kontrolki trzeba zatrzymać samochód, by nie spowodować większych szkód i zapewnić bezpieczeństwo na drodze sobie i innym;
  • Kontrolki pomarańczowe (bądź żółte) - mają charakter informacyjno-ostrzegawczy, informują o uruchomieniu lub dezaktywacji funkcji w pojeździe, mogą też wskazywać na usterkę, która wymaga dokładniejszej i pogłębionej diagnostyki;
  • Kontrolki zielone - pełnią rolę informacyjną, powiadamiają kierowcę o włączeniu danej funkcji w pojeździe (w nowszych pojazdach producenci stosują lampki w kolorze niebieskim, a w samochodach elektrycznych i hybrydowych - w kolorze czarnym).

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Każda kontrolka, która zapala się na desce rozdzielczej samochodu ma swoje przypisane znaczenie. Dokładnie wyjaśnienia można znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do auta. Znaczenie kontrolek samochodowych warto jednak znać na pamięć, dlatego przybliżamy niektóre z nich:

  • Kontrolka check engine - sugeruje o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu silnika. Sygnalizuje błędy obecne bądź zapisane w pamięci komputera samochodu. - Wśród usterek, jakie system samodiagnozujący może wskazywać za pomocą kontrolki check engine są: zaśniedziałe styki, wypadnięcie zapłonu, zbyt niskie napięcie w instalacji elektrycznej podczas rozruchu, przedostająca się do instalacji wilgoć, czy nieprawidłowe wartości zmierzone przez czujniki. Nie są to jednak na tyle niebezpieczne awarie, które wykluczałyby samochód z dalszej jazdy. Jeśli jednak kontrolka świeci się przez dłuższy czas, a po ponownym uruchomieniu silnika nie gaśnie, należy odwiedzić warsztat w celu weryfikacji problemu - wymieniają specjaliści Q Service Castrol. - Wśród groźniejszych usterek możemy wyróżnić: uszkodzenie jednej z cewek zapłonowych, awaria sondy lambda, usterka układu wtryskowego, defekt filtra cząstek stałych, uszkodzenie katalizatora, czy niesprawność zaworu recyrkulacji spalin EGR. Niezwłoczna wizyta w warsztacie będzie konieczna w przypadku, gdy po zapaleniu kontrolki check engine, silnik przejdzie w tryb awaryjny - dodają eksperci.
  • Kontrolka ciśnienia oleju - wskazuje na nieprawidłowe rozprowadzanie oleju po silniku, jego niski poziom, słabe ciśnienie lub ewentualnie inny problem związany z układem smarowania. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe zatrzymanie pojazdu. Jeśli kierowca zignoruje komunikat, może doprowadzić do zatarcia silnika, a nawet całkowitego uszkodzenia jednostki napędowej.
  • Kontrolka z czerwonym wykrzyknikiem w trójkącie (“sygnalizator ogólny”) - jeśli się zaświeci bądź zacznie migać, może to oznaczać różne problemy, m.in. awarię czujnika deszczu, czujników parkowania, świateł zewnętrznych bądź systemu monitoringu ciśnienia w oponach. Przyczynę zapalenia się lampki może w takiej sytuacji rozwikłać jedynie mechanik w warsztacie.

Nowe kontrolki w samochodach elektrycznych i hybrydowych

Użytkownicy samochodów elektrycznych i hybrydowych muszą ponadto pamiętać, że w ich autach mogą pojawić się inne, nieznane dotąd kontrolki. Wyjaśniają to eksperci z Q Service Castrol:

  • Kontrolka samochodu z wykrzyknikiem pośrodku - ostrzega kierowcę o problemach tylko i wyłącznie z układem elektrycznym, np. akumulatorem, okablowaniem czy silnikiem. W tej sytuacji należy niezwłocznie udać się do warsztatu.
  • Kontrolka obrazująca żółwia - oznacza ograniczoną moc pojazdu. Towarzyszą jej inne komunikaty ostrzegawcze, które informują kierowcę o przyczynie zminimalizowanej prędkości samochodu. Może być to spowodowane usterką elektryczną, niskim poziomem naładowania akumulatora, czy nawet nieodpowiednim poziomem temperatury. Zalecana jest wówczas natychmiastowa wizyta w warsztacie samochodowym.
  • Kontrolka termometru wewnątrz baterii, ostrzegająca o temperaturze akumulatora. W pojazdach hybrydowych i elektrycznych symbol zaświeci się, gdy temperatura akumulatora trakcyjnego będzie wysoka lub gdy silnik będzie zbyt gorący (szczególnie w przypadku hybryd). W pojazdach konwencjonalnych ten sam komunikat ilustruje kontrolka silnika. W przypadku pojawienia się tej ikony na wyświetlaczu, należy bezpiecznie zjechać na pobocze, zatrzymać się i na moment wyłączyć samochód.
  • Kontrolka samochodu z głośnikiem - informuje o opcji ostrzegania pieszych przed nadjeżdżającym autem elektrycznym lub hybrydowym. Piesi, do których zbliża się pojazd, usłyszą elektroniczny dźwięk. Niektóre modele samochodów posiadają opcję jego wyłączenia. Wówczas symbol zostanie automatycznie podświetlony. Jeśli jednak zaświeci się w dowolnym innym momencie, oznacza to usterkę alertu.
Sonda
Znasz znaczenie kontrolek w samochodzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki