Docelowo w Polsce łącznie ma zostać utworzonych 17 brygad obrony terytorialnej. 1 lipca 2016 powstało Biuro ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, które przed końcem 2017 roku przekształci się w Dowództwo Obrony Terytorialnej z siedzibą w Warszawie. Będą też 3 brygady obrony terytorialnej skoncentrowane kolejno w rejonach: Rzeszowa, Białegostoku i Lublina.
Przed końcem 2017 roku powstaną trzy kolejne brygady obrony terytorialnej (dwie na terenie woj. mazowieckiego i jedna w rejonie Olsztyna). Przed końcem 2018 roku będzie pięć kolejnych brygad obrony terytorialnej (Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź). W 2019 roku nastąpi utworzenie ostatnich sześciu brygad obrony terytorialnej (jedna na terenie woj. śląskiego, pozostałe w rejonach: Opola, Poznania, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry).
Sformowanie ostatnich brygad nie jest równoznaczne z zakończeniem rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Szacuje się, że cały system zostanie ostatecznie zbudowany do 2021 roku.
Wojska Obrony Terytorialnej - kto może się zgłosić?
Polecany artykuł:
Kandydaci chcący przystąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej będą zgłaszać się do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz do Wojskowych Komend Uzupełnień. Będą mogły to być osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, a także ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat.
Jeśli spełni się wymogi związane z kwalifikacją wojskową, przede wszystkim zdrowotne, można się ubiegać o skierowanie na szkolenie na żołnierza obrony terytorialnej. Będzie się odbywało raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu. Kilkanaście dni szkolenia w ciągu kilku miesięcy, a na zakończenie złożenie przysięgi wojskowej.
Co będzie robił żołnierz WOT?
W czasie pokoju żołnierze obrony terytorialnej mają być angażowani w sytuacjach klęsk żywiołowych, m.in. akcjach przeciwpowodziowych. Natomiast w czasie wojny członkowie tych oddziałów będą bronili razem z wojskami operacyjnymi swojej okolicy.
Zarobki w Wojskach Obrony Terytorialnej
Za służbę w obronie terytorialnej szeregowy może otrzymać około 450 zł miesięcznie.