Monorail miałby być usytuowany powyżej ulic, aby nie kolidować z ruchem miejskim. Swój plan przedstawił warchoł na konferencji prasowej. Kandydat na prezydenta Rzeszowa zaznaczył, że chciałby przegonić Amsterdam.
- Chcemy miasto rozszerzać, chcemy miasto rozwijać, stworzyć miasto nowoczesnym. Taka jest moja wizja. Amsterdam ma tylko 200 km kwadratowych. Niecałe 70 kilometrów więcej niż Rzeszów. Mieszka tam 820 tys. osób i zajmuje pierwsze miejsce jeżeli chodzi o smart city w całej Europie. Chciałbym, żebyśmy przegonili Amsterdam. Zrobimy to wspólnie ciężką pracą, realizacją idei. – powiedział Warchoł.
Przedstawił też plan kolejki Monorail, która ma biec przez centrum Rzeszowa, m.in. ulicami Cieplińskiego, Piłsudskiego do Rejtana. Zapowiedział jednocześnie stworzenie aplikacji mobilnej, która będzie kierować ruchem w mieście. Mieszkańcy osiedli poza centrum miasta oraz sąsiednich miejscowości będą dowożeni kolejką do Rzeszowa z parkingów zlokalizowanych na obrzeżach miasta. Jak mówił, zaprezentowany podczas konferencji prasowej trailer dotyczący Monorail jest zapowiedzią kolejnych odcinków, które będą pokazywane w czasie kampanii wyborczej. „To jest nasz Rzeszów. Rzeszów przyszłości, ale Rzeszów jakże nam bliski, który za chwilę będziemy wspólnie budować” - powiedział Warchoł. Pytany o koszt inwestycji odpowiedział, że szacowany jest on między 800 mln zł a miliardem. Obecny na konferencji były prezydent miasta Tadeusz Ferenc przypomniał, że temat kolejki naziemnej w Rzeszowie pojawił się 12 lat temu, gdy gościł on w Szwajcarii. Warchoł przedstawił przepisy dla Monorail, które – jak zaznaczył – zostały już opracowane wspólnie z ministrem infrastruktury i które są „gotowe na podpis ministra infrastruktury i pana premiera”.
- Pan premier wspiera rozwój naszego miasta, wspiera rozwój samorządności. To jest tylko kwestią czasu, kiedy zostanie złożony podpis ministra infrastruktury i pana premiera na tych oto przepisach. Absolutnie uważam, że nie będzie żadnych problemów z podpisem. – ocenił Warchoł dopytywany, czy ma zapewnienie, że Mateusz Morawiecki podpisze przygotowane przepisy.
Rządzący Rzeszowem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, jak przeszedł COVID-19. Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem premiera wybory w mieście odbędą się 9 maja. Wśród osób, które zgłosiły chęć kandydowania, są - oprócz Marcina Warchoła - m.in. popierana przez PiS wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun i b. poseł Kukiz'15 Maciej Masłowski.