XVII Ogólnopolska i XXVIII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych "Turki 2022" w Tryńczy odbyła się tydzień po świętach, 24 kwietnia. Brały w niej udział Straże Grobowe z całej Polski. Jednak najliczniejsze grupy stanowiły te z terenu Podkarpacia, gdzie tradycja Turków jest najgłębiej zakorzeniona. Jak podaje Cultural Capital Counts to przepiękne, ciągle kultywowane dziedzictwo kultury niematerialnej.
- W Polsce zasługę upowszechnienia obu tradycji przypisuje się utworzonemu w Ziemi Świętej w czasach krucjat Zakonowi Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Pańskiego, zwanych popularnie bożogrobcami lub miechowitami (od Miechowa – głównej siedziby zakonu w Polsce). Najcenniejszą pamiątką po bożogrobcach na Podkarpaciu jest kaplica Grobu Bożego w bazylice mniejszej pw. Świętego Ducha w Przeworsku, zbudowana na wzór kaplicy w Jerozolimie. Ich siedziby znajdowały się także w kilku innych osadach regionu i co ciekawe, właśnie w tych parafiach – lub ich sąsiedztwie – tradycja straży grobowych jest najsilniejsza. Straże grobowe kultywowane są w licznych podkarpackich parafiach, w każdej nieco odmiennie. (...) Straże o charakterze Turków znajdziemy także na ziemi przeworskiej, m.in. w Gniewczynie i Tryńczy. Niezależnie od strojów zresztą, Podkarpacie to jeden z nielicznych regionów, gdzie zwyczaj zaciągania wart jest kultywowany z pieczołowitością i znajduje wielu entuzjastów wśród ludzi młodych. Stroje w większości parafii są dość dowolne, ale posiadają wspólne elementy „militarne”, przemieszane z detalami ludowymi. Straże grobowe pełnią honorową wartę od Wielkiego Piątku aż do uroczystej Rezurekcji, odprawianej w Niedzielę Wielkanocną rano (...)"
Zobacz też: Wyjątkowy jubileusz Pani Zofii z Grzęski [GALERIA]
Parady Turków to jedne z najbarwniejszych, najbardziej egzotycznych i niepowtarzalnych zwyczajów w Europie. Istniejące w niezmienionej formie od wielu dziesięcioleci, przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowią niepowtarzalną oprawę dla okresu świątecznego. W Wielkanoc 2022 roku w gminie Tryńcza Turki zagościły po raz kolejny. W kultywowanie tej przepięknej tradycji mocno włącza się wójt gminy Ryszard Jędruch, który sam służy w Straży Grobowej i dba o jej upamiętnianie, wiedząc jak dla mieszkańców regionu ważna jest ta tradycja. Od 2004 r. podkarpackie parady straży są zarazem przeglądami o charakterze ogólnopolskim i zawsze przyciągają rzesze oglądających.
Zobacz też: Bocian Radzio z Lecznicy Ada zazdrosny o ukraińskiego koziołka i psy!
Ryszard Jędruch, który stoi na czele gminy Tryńcza to jedyny wójt, który jest komendantem Straży Grobowej. Za szczególną troskę o lokalny kościół oraz kultywowanie chrześcijańskich tradycji w Wielki Czwartek, wójt z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala otrzymał wyjątkowe odznaczenie - srebrny medal "Pro Ecclesia Premisliensi". Medal jest też uhonorowaniem jubileuszu 30- lecia komendantury trynieckich Turków, który przypada właśnie w tym roku.