Do stolicy województwa podkarpackiego już w najbliższą środę zawitają aż 34 polonijne zespoły folklorystyczne, które uświetnią nie tylko XVIII odsłonę festiwalu, ale także obchody 50-lecia festiwali polonijnych w Rzeszowie. Po dwóch dniach prób nadejdzie chwila na uroczyste otwarcie kilkudniowej imprezy.
Ta rozpocznie się w piątek, 19 lipca, kiedy to barwny korowód zespołów odzianych w kolorowe ludowe stroje, przejdzie ulicami Lubomirskich, 3 maja, Kościuszki, a na końcu zawita na Rynek. Właśnie tam, na scenie rzeszowskiej Estrady festiwal zostanie uroczyście otwarty, a o godz. 19.00 odbędzie się koncert powitalny "Rzeszów Polonii". Gwiazdą wieczoru będzie Halina Mlynkova, która w latach 1998-2003 była wokalistką zespołu Brathanki, z którymi nagrała wielkie przeboje jak choćby "Czerwone korale", "Gdzie ten, który powie mi", czy "W kinie, w Lublinie – kochaj mnie".
W czasie weekendu i "Dni Polonijnych Województwa Podkarpackiego", zespoły kultywujące polską kulturę i tradycję będą zachwycały różnorodnymi rytmami zarówno w Rzeszowie, jak i miastach i gminach naszego regionu. Punktem centralnym w ciągu trwającego prawie tydzień festiwalu będzie jednak właśnie Estrada na rzeszowskim Rynku. O kulturowej różnorodności i jednocześnie polskiej wspólnocie, która zawita na Podkarpacie już niebawem świadczyć będą występy zespołów polonijnych z Australii, Brazylii, Czech, Francji, Kanady, Mołdawii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.
W poniedziałek w rzeszowskiej hali widowiskowej Podpromie odbędzie się koncert "Folklor Narodów Świata", natomiast we wtorkowy dzień jubileuszowy zostanie zorganizowana konferencja folkloru polonijnego połączona z galą jubileuszową. Tam zgromadzeni porozmawiają na temat roli folkloru i festiwali polonijnych w Rzeszowie w kształtowaniu zainteresowań kulturą polską młodego pokolenia Polonii i Polaków poza granicami kraju.
O istotnej roli Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, opowiedział w poniedziałek podczas Sejmowej i Sejmikowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Mariusz Grudzień. - Rzeszów oraz województwo podkarpackie stały się niekwestionowaną stolicą folkloru polonijnego. Kiedy w 1969 roku rozpoczynano prace nad tym festiwalem nikt nie przypuszczał, że on tak długo będzie mógł tu funkcjonować. Polonia uważa tę imprezę za ważną dla rozwoju artystycznego oraz ich działalności i tożsamości narodowej. Dzięki festiwalom te zespoły i ta młodzież, która tam funkcjonuje ma szansę poznać korzenie, z których się wywodzą oraz uczyć się języka polskiego (...) - stwierdził.
Poza barwnymi strojami i energetyczną folkową muzyką, na wszystkich widzów i zgromadzonych na rzeszowskim Rynku, będzie czekał Jarmark Podkarpacki, który zagości tam w czasie weekendu, 20 i 21 lipca w godzinach 10.00 - 21.00.
Program festiwalu:
- 19 lipca 2019 r. (piątek):
- 17:00 - korowód zespołów (ul. Lubomirskiego, 3 Maja, Kościuszki, Rynek - otwarcie festiwalu)
- 19:00 - koncert powitalny "Rzeszów Polonii" w wykonaniu zespołów polskich (Estrada w Rynku)
- 20 lipca 2019 r. (sobota):
- 13:00 - 21:40 - występy zespołów polonijnych w Rzeszowie (Estrada w Rynku)
- występy zespołów w miastach i gminach województwa
- 21 lipca 2019 r. (niedziela):
- 09:00 - Msza św. w intencji Polonii (Katedra Rzeszowska)
- 13:00 - 21:40 - występy zespołów polonijnych w Rzeszowie (Estrada w Rynku)
- występy zespołów w miastach i gminach województwa
- 22 lipca 2019 r. (poniedziałek):
- 19:00 - koncert "Folklor Narodów Świata" (hala widowiskowa Podpromie)
- 23 lipca 2019 r. (wtorek):
- 20:00 - 24:00 - "Konferencja Folkloru Polonijnego" połączona z Galą Jubileuszową (G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne)
- 24 lipca 2019 r. (środa):
- 19:00 - "Koncert Galowy" (hala widowiskowa Podpromie)
Szczegółowy program festiwalu z uwzględnieniem występów zespołów poza Rzeszowem >>>
Polecany artykuł: