To prawdziwa perełka Podkarpacia. Oto zabytkowy kościół w Soninie
Sporo informacji o zabytkowym kościele możemy przeczytać na stronie parafii. Jest to obiekt, usytuowany w środkowej części wsi na wzniesieniu, w zakolu rzeki Sawy. Powstanie kościoła pw. Jana Chrzciciela w Soninie datowane na ok. połowę XVII wieku.
Zobacz: Niezwykła historia najstarszego cmentarza w Rzeszowie
Kościół orientowany, modrzewiowy, na ceglanym podmurowaniu, wzniesiony w konstrukcji wierzbowej z dobudowaną wieżą, jest przykładem sakralnego budownictwa drewnianego wykorzystującego tradycje gotyckie. Budowla trójdzielna o trójprzęsłowym korpusie nawowym, z zakrystią przylegającą od północy do prezbiterium. W bryle kościoła wyróżnia się frontowa wieża z ośmioboczną wieżyczką, na kalenicy dachu ażurowa wieżyczka na sygnaturkę.
We wnętrzu na uwagę zasługują ołtarze wczesnobarokowe główny i boczny północny z nowszymi uzupełnieniami, eklektyczny XIX-wieczny ołtarz południowy z barokowymi rzeźbami św. Anny i św. Józefa, polichromie ornamentalne z lat 60-tych XX wieku.
Świątynia przeszła liczne remonty i przebudowy, między innymi w latach 1892-93 (podniesiono sklepienia, powiększono chór muzyczny i okna, dobudowano nową zakrystię i kaplicę) w latach 1922-23 (na miejscu starej wieży wzniesiono nową) oraz w roku 1967 kiedy usunięto ścianę między kruchtą a nawą, włączając kruchtę w przestrzeń korpusu. Ostatni remont przeprowadzono w 2018 r.
Dzięki środkom unijnym kościół poddano kompleksowym pracom konserwatorsko-remontowym dotyczącym m.in.: wymiany pokrycia dachowego na gont drewniany (stan pierwotny), wymiany szalowania zewnętrznego, konserwacji stolarki okiennej i drzwiowej. Odrestaurowano wyposażenie ruchome, w tym: ołtarze główny i boczny, belkę tęczową, rzeźby i obrazy, dekoracje snycerskie na sklepieniach, prospekt organowy, polichromie ścienne, podłogę i schody na chór. Odtworzono drogę procesyjną i ogrodzenie wokół kościoła. Ze względu na bardzo duże wartości architektoniczne, artystyczne, historyczne i krajobrazowe, kościół, jego wyposażenie i otoczenie, są objęte ochroną i wpisane do rejestru zabytków.
Kościół jest niezwykle urokliwy, już sam spacer wokół niego przywołuje minione lata. Obok kościółka jest malutki grób dzieci utraconych. Cały obiekt ogrodzony drewnianym płotem, a obok rosną drzewa, które w cieplejsze miesiące idealnie się wkomponowują w obraz świątyni. Miejsce zdecydowanie warte zobaczenia.