Warto wiedzieć!

Zabytkowy kościółek w Kosinie. Perła Drewnianej Architektury Podkarpacia

2025-04-01 14:18

W Kosinie pod Łańcutem nieopodal głównej drogi możemy obejrzeć przepiękny zabytkowy kościółek wpisany w szlak Architektury Drewnianej. Drewniany obiekt pw. św. Sebastiana przyciąga uwagę i zdecydowanie warto go odwiedzić, zwłaszcza kiedy zazielenią się drzewa i malutki budynek otuli zieleń.

Szlak Architektury Drewnianej w Podkarpackiem liczy ponad 130 unikatowych obiektów. Wśród jego atrakcji znajdują się kościoły, cerkwie, skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace. Jednym z takich obiektów jest Kościół filialny pw. Św. Sebastiana w Kosinie. 

Na stronie "Szlak Architektury Drewnianej" możemy szeroko poczytać o zabytkowym kościółku.

Zabytkowy kościół św. Sebastiana w Kosinie

„Świątynia, która zachowała się do dziś, została zbudowana w 1737 r. W 1872 r. wybudowano obok dzwonnicę-bramkę. W XX w. budynek był poddawany remontom, które zmieniły jego pierwotny wygląd. Parafia w Kosinie powstała najprawdopodobniej w 1381 r. Na miejscu obecnego kościoła filialnego stał do XVII w. kościół parafialny. Po spaleniu go przez Tatarów w 1624 r. parafialną świątynię wybudowano w innej części wsi, zaś w miejscu starego obiektu w 1630 r. powstał nowy. Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, z lekkim odchyleniem prezbiterium na północ. Od zachodu dostawiony jest przedsionek, od północy zakrystia. Pokryty jest dachem dwuspadowym z sygnaturką, przechodzącym w trójpołaciowy od trony wschodniej, przełamany na wysokości przydaszka w elewacji zachodniej. Zakrystia pokryta jest dachem pulpitowym.

Stropy w świątyni są drewniane, w prezbiterium w kształcie spłaszczonej pseudokolebki. Więźba dachowa nad korpusem wykonana w konstrukcji krokwiowo-jętkowej, a dachy pokryte gontem. Na elewacji wschodniej znajduje się drewniany krucyfiks.  Wnętrze z przedsionkiem jest jednoprzestrzenne. W południowej ścianie nawy widoczny zabudowany otwór drzwiowy. Na ścianach znajdują się malowidła z elementami iluzjonistycznymi. W skład wyposażenia wchodzi: manierystyczny ołtarz z XVII w. z późniejszym obrazem św. Sebastiana autorstwa Jana Tabińskiego (1864 r.), barokowa polichromowana szafa zakrystyjna z XVII w. oraz rokokowa chrzcielnica. Dzwonnica stoi po południowej stronie kościoła, pełniąc jednocześnie rolę bramki. Jest to budowla dwukondygnacyjna, murowana z cegły i otynkowana, flankowana przez przypory. W górnej części elewacji wschodniej plakieta z inskrypcją RP.1872. Ciekawostką jest statua NMP postawiona na jednym z bastionów ziemnych przy kościele. W Kosinie w 1896 r. urodził się Leopold Lis-Kula. Miejsce po domu, w którym przyszedł na świat, upamiętnia głaz z tablicą. Postać pułkownika uwiecznił w 2019 r. na ścianie tutejszej szkoły artysta Arkadiusz Andrejkow” - czytamy.

Odwiedzający to miejsce mają możliwość wejścia do środka. Zabytkowy kościółek należy do Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa w Kosinie. Kościół można zwiedzać poza godzinami nabożeństw oraz po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym, w następujących godzinach: (Kwiecień – sierpień) poniedziałek – piątek 11:00 – 16:00, sobota – niedziela 14:00 – 18:00 (Wrzesień – październik) poniedziałek – piątek 11:00 – 15:00, sobota – niedziela 12:00 – 15:00

Kontakt w sprawie oprowadzania:

Dom Błogosławionego Achillesa w Kosinie (siostry zakonne) tel. 17 224 62 91 (pon.- pt. w godz. 8:00 – 17:00) e-mail: domachillesa@gmail.com

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kosinie tel. 17 225 05 00 email: parafia.kosina@gmail.com

Janusz Kluz 37-112 Kosina 630 tel. 604 645 643 email: januszkluz7@gmail.com

Zwiedzający będą mieli możliwość zakupu pamiątek, w tym ilustrowanego przewodnika „Kościółek pw. św. Sebastiana w Kosinie”, magnesów, folderów o parafii Kosina i jej błogosławionym, a także obrazków z nowenną za wstawiennictwem Błogosławionego Achillesa Puchały, jednego z 108 męczenników.

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się
Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki