O pierwszych zakażeniach legionellą na Podkarpaciu sanepid został poinformowany 17 sierpnia 2023. Jak przekazał podkarpacki sanepid w poniedziałek (28 sierpnia 2023) w czterech z dziewięciu próbkach wody pobranych do badań wykryto bakterie Legionelli. Z informacji przekazanych we wtorek (29 sierpnia 2023)wynika, że nie żyje 14 zakażonych osób. Dotychczas zakażenie bakterią potwierdzono łącznie u 159 osób na Podkarpaciu. Wśród hospitalizowanych pacjentów jest mieszkaniec województwa lubelskiego.
Zobacz też: Legionella sieje panikę. Tego mieszkańcy powinni unikać! Ważne słowa eksperta
W niedzielę (27 sierpnia 2023) odnotowano pierwszy w województwie małopolskim przypadek zakażenia bakterią Legionella. W poniedziałek odbył się briefing wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz zastępcy małopolskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Macieja Klimy w sprawie zakażeń w Małopolsce. Podczas briefingu podkreślano, że dotychczasowe zakażenia w Małopolsce są pojedyncze. Nie ma mowy o ognisku zakażeń.
Zakażenia odnotowano również w Wielkopolsce. Szpital w Ostrowie Wielkopolskim przekazał w poniedziałek, że od kilku dni w placówce leczeni są małżonkowie, w wieku 53 i 54 lat, u których potwierdzono zakażenie legionellą. Poinformowano, że od początku roku w całym regionie odnotowano 17 przypadków zakażenia, z czego dwie osoby zmarły.
Legionella. Czy zakażeni mogą wnosić o odszkodowania?
O to, czy osoby, które zostały zakażone tą groźną bakterią mogą domagać się odszkodowania, zapytaliśmy eksperta, mec. Bartosza Bednarka.
-W mojej ocenie osoby zakażone pałeczką Legionelli mogą domagać się z tego tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia od przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, o ile zakażenie wywołało u nich co najmniej tymczasowy rozstrój zdrowia. Co więcej uważa się, że dostawca wody odpowiada w tego rodzaju sprawach na zasadzie ryzyka, która z jednej strony znacznie ułatwia poszkodowanym dochodzenie swoich roszczeń, a z drugiej strony poważnie utrudnia dostawcy skuteczną obronę - mówi mec. Bartosz Bednarek z poznańskiej kancelarii MRB LEGAL.
Zaznacza, że wcześniej podobne sprawy były rozpatrywane. Należy jednak zaznaczyć, że każdą trzeba traktować indywidualnie.
- Warto przy tym wspomnieć, że podobne sprawy były już przedmiotem orzeczeń sądów polskich np. w wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 26 listopada 2012r., sygn. akt: I C 617/09, Sąd uznał odpowiedzialność przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego za zakażenie pałeczką Legionelli i zasądził na rzecz poszkodowanego wysokie zadośćuczynienie w kwocie 100.000,00 zł. Trzeba jednak pamiętać, że każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie, a wysokość dochodzonych roszczeń uzależniona jest m.in. od zakresu i trwałości uszczerbku na zdrowiu, okresu leczenia i rehabilitacji czy wysokości poniesionych kosztów leczenia - tłumaczy mec. Bednarek.
Legionella. Kto jest narażony na zakażenie?
Sanepid zaznacza, że do zakażenia dochodzi poprzez inhalację, choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody, ani z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz z niską odpornością i przewlekle chore.