Od północy 20 kwietnia decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na bazie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) został utworzony Zespół Interwencji Kryzysowych (ZIK). Zespół jest tworzony na bazie brygady oraz sił kierowanych do wsparcia przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Siły ZIK utrzymywane są w 6 godzinnej gotowości do podjęcia działań. Funkcjonowanie ZIK jest ściśle powiązane z działającym w 3.PBOT od dwóch lat Zespołem Oceny Wsparcia (ZOW), którego celem jest ocena sytuacji i ewentualne przygotowanie gruntu pod działanie zespołu na miejscu.
- 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej nawiązała kontakt ze wszystkimi Domami Pomocy Społecznej na Podkarpaciu. Do tej pory bezpośrednie wsparcie zostało udzielone kilku placówkom. Udzielane wsparcie obejmuje między innymi dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych. - informuje kpt. Witold SURA,rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Do głównych zadań ZIK należy:
- pobieranie wymazów od mieszkańców, pracowników oraz personelu PDS oraz ich przekazywanie do laboratoriów;
- przeprowadzenie segregacji (triażu) mieszkańców, personelu i pracowników DPS w celu przygotowania ewakuacji do placówek medycznych;
- ewakuacja mieszkańców, personelu i pracowników do wskazanych placówek medycznych;
- dekontaminacja pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ewakuacji;
- szkolenia mieszkańców, pracowników i personelu DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji koronawirusa;
- odtworzenie pierwotnej zdolności DPS do funkcjonowania.
Czytaj też: "Uwaga! Przekroczyłeś granicę!" Mieszkańcy Podkarpacia z alertami RCB o kwarantannie
Koronawirus nie jest jedyny: co na nas czyha w topniejących lodowcach?
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Czytaj też: Koronawirus Podkarpacie. Skąd pochodzą zakażeni? Podział na powiaty