Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania do Senatu RP na terenie województwa podkarpackiego. Do PKW spłynęły już wszystkie głosy oddane przez mieszkańców naszego regionu w pięciu jednomandatowych okręgach wyborczych. Przypomnijmy, że na Podkarpaciu jest pięć okręgów wyborczych, trzy "rzeszowskie" (nr 54, 55, 56) i dwa "krośnieńskie" (nr 57, 58).
Największe emocje budził pojedynek w mieście Rzeszowie (okręg nr 56 w skład którego wchodzą tez powiaty rzeszowski i łańcucki). Tu kandydatem PiS-u był Stanisław Ożóg, który ostatecznie zdobył większość, a dokładnie 56,85% głosów (prawie 124 tys.). Nieco mniej uzyskał Maciej Masłowski z KWW Rozwój Podkarpacia, który mógł liczyć na poparcie rzędu 43,15% (ponad 94 tys.). Tym samym reprezentantem Rzeszowa w Senacie będzie właśnie Ożóg.
Okręg wyborczy numer 54 (Tarnobrzeg i powiaty tarnobrzeski, leżajski, niżański i stalowowolski) miał wyraźnego zwycięzcę w osobie Janiny Sagatowskiej, która uzyskała 63,15% głosów. Drugie miejsce zajęła tam Lidia Błądek z KO (27,07%).
Reprezentantem okręgu wyborczego numer 55 (powiaty dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski) w Senacie będzie kolejny przedstawiciel PiS, Zdzisław Pupa, który uzyskał 73,12%, czyli ponad 155 tysięcy głosów. Znacznie niższym wynik zgromadził Tadeusz Urban z KO (26,88%).
Wątpliwości nie pozostawiają również wyniki z okręgu numer 57 (Krosno i powiaty krośnieński, brzozowski i jasielski), w którym największe uznanie wyborców uzyskała Alicja Zając reprezentująca PiS (65,49%), która zgromadziła ponad 100 tysięcy głosów. Bezpośrednio za nią uplasowała się Daria Balon (23,66%).
Nie inaczej było w okręgu numer 58 (Przemyśl i powiaty przemyski, bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przeworski, sanocki). Tam senatorski mandat zdobył Mieczysław Golba, który osiągnął 64,75% głosów (prawie 151 tys.). Drugi wynik uzyskał Bartosz Romowicz reprezentujący PSL (35,25%).
Dodajmy, że w skali całego kraju w wyborach do Senatu (po zliczeniu 99,5% głosów), procentowo najwięcej głosów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (44,71%), a drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (35,46%). Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało 5,74%, a Lewica 2,30% głosów. Ponadto Koalicja Bezpartyjnych i Samorządowców uzbierała 1,84%. Zaledwie 0,80% to wynik Konfederacji. Należy jednak podkreślić, że w jednomandatowych okręgach wyborczych zwycięża jeden kandydat, który otrzyma najwięcej głosów, niezależnie od barw partyjnych. Ponadto nie wszystkie komitety wyborcze zdecydowały się na wystawienie swoich kandydatów we wszystkich okręgach.