Ponad 424 terytorialsów uzyskało dodatkowe kompetencje z KPP i CLS, z pobierania wymazów 201, opieki nad leżącym pacjentem 52, z obsługi wózków widłowych ponad 100, a z prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych ponad 200. W sumie w 3 Podkarpackiej Brygadzie służy ponad 560 żołnierzy z uprawnieniami medycznymi. Żołnierze pomagają też seniorom - realizują akcję #ObiadyDlaBohaterów. Organizatorem jest „Stowarzyszenie Odra-Niemen”. Na ten moment dostarczają 32 obiady na terenie Rzeszowa, Łańcuta, Dębicy oraz powiatu stalowowolskiego. Przez ostatnie tygodnie terytorialsi pomagają kombatantom i seniorom dotrzeć do punktów szczepień.
Żołnierze w czasie operacji „Trwała odporność” nadal niosą pomoc w 53 szpitalach i placówkach medycznych. Organizują kordony sanitarne, mierzą temperaturę przy wejściu, jak również wspierają prace administracyjne. Terytorialsi przede wszystkim odciążali medyków w codziennych administracyjnych obowiązkach po to, by mogli oni wykonywać czynności związane stricte z pomocą medyczną. Na wniosek wojewody podkarpackiego od początku kwietnia Brygada delegowała 4, a niekiedy 6 zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Żołnierze pobierali wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, DPS, wyznaczonych placówkach medycznych, metodą „drive thru” oraz „walk thru”. W sumie do tej pory nasi medycy pobrali ponad 20 tys. wymazów. Obecnie wspierają również punkty poboru wymazów organizowane przy przyszpitalnych punktach wymazowych.
W listopadzie żołnierze 3 PBOT rozpoczęli operację odbioru próbek SARS-CoV-2 z 27 podkarpackich szpitali i transportu ich do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rzeszowie. Codziennie wyznaczone zespoły terytorialsów z Rzeszowa, Niska, Dębicy, Jarosławia i Sanoka wyruszali pojazdami po odbiór próbek, a następnie przewozili je do Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej. Terytorialsi wspierali również policjantów - ponad 80 żołnierzy OT codziennie prowadziło monitoring osób objętych kwarantanną, teraz to 40 żołnierzy. To przedsięwzięcie realizowali poprzez wspólne patrole z policją lub samodzielne monitorowanie odizolowanych mieszkańców.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia terytorialsi zorganizowali 173 video połączenia w szpitalach i Domach Pomocy Społecznej dla osób starszych, przebywających w izolacji z powodu pandemii i zmuszonych spędzać czas świąteczny z dala od bliskich. Żołnierze regularnie oddawali krew, której brakowało szczególnie na początku epidemii. W tym okresie zorganizowaliśmy trzykrotnie pobieranie krwi mobilnie w krwiobusie. W czasie pandemii żołnierze oddali 996 litrów krwi. W sumie od początku powstania 3PBOT donacji krwi było ponad 3300. Do banku RCKiK odprowadzono ponad 1500 litrów krwi.