Polecany artykuł:
Projekt ustawy 12 października br. został przyjęty przez Sejm. Teraz skierowano go do prac w Senacie. Po uchwaleniu ustawy przez Senat, a także podpisaniu przez Prezydenta RP rozpocznie się wypełnianie wniosków i składanie potrzebnych dokumentów.
Uwaga na oszustów!
Niezwykle ważną informacją jest to, że świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla osobom uprawnionym będą przekazywane bez dodatkowych opłat! – Jakiekolwiek płatne usługi, proponowane przez firmy i kancelarie prawne w tym zakresie, są bezpodstawne i nie stanowią warunku koniecznego do otrzymania świadczenia – informuje i przestrzega Polska Grupa Górnicza.
Formularze będzie można pobrać ze stron internetowych m.in. Ministerstwa Energii oraz spółek górniczych. Gdy tylko się pojawią, poinformujemy Was o tym fakcie!
Jazda na suwak w Katowicach. W mieście mają stanąć nowe znaki
Kto dostanie pieniądze?
– Uprawnieni do świadczenia - zgodnie z projektem - są emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty i pobierali deputat węglowy na podstawie układów zbiorowych pracy i związanych z nimi porozumień w kopalniach, jednak prawo do deputatu zostało im wypowiedziane przed wejściem w życie ustawy. Na rekompensatę mogą także liczyć wdowy, wdowcy i sieroty, otrzymujące renty rodzinne po uprawnionych do deputatu górnikach - w tym przypadku 10-tysięczną rekompensatę dzieli się proporcjonalnie do liczby osób uprawnionych do świadczeń po zmarłym górniku – czytamy w myśl ustawy, na portalu górniczym www.nettg.pl
Niewiele czasów na złożenie dokumentów!
Istotnym faktem jest to, że na złożenie wymaganych dokumentów będzie 21 dni! To cenna podpowiedź dla tych z Was, którzy mogą ubiegać się o tę rekompensatę.
KZK GOP zostanie zlikwidowany? Czego mogą spodziewać się mieszkańcy? Sprawdźcie jakie czekają nas zmiany!
Łącznie do otrzymania rekompensaty uprawnionych jest 235 376 osób. Budżet państwa w związku z tym musi na wypłatę rekompensat przeznaczyć niemal 2,5 miliarda złotych.