3,5 tony śniętych ryb w jeziorze. Specjaliści podali, co może być przyczyną

i

Autor: Wody Polskie RZGW Gliwice 3,5 tony śniętych ryb w jeziorze. Specjaliści podali, co może być przyczyną

3,5 tony śniętych ryb w jeziorze. Specjaliści podali, co może być przyczyną

W piątek 2 sierpnia dla punktu kontrolnego w Pławniowicach wprowadzono I stopień zagrożenia, a pozostałe sekcje Kanału Gliwickiego objęto stanem ostrzegawczym. Powód? Śnięte ryby w jeziorze Dzierżno i złote algi.

Opublikowane w sobotę 3 sierpnia wyniki badań nie dają złudzeń. Analizy wody przeprowadzone w punkcie pomiarowym w Pławniowicach wykazały 72 mln komórek "złotej algi" w litrze wody. Wysokie wyniki stwierdzono też w jeziorze Dzierżno Duże, które znajduje się przed wlotem do Kanału Gliwickiego. Przeprowadzone tam analizy wykazały 94,4 mln komórek "złotej algi" na litr wody. W wodzie pojawiły się również śnięte ryby. Służby i inspekcje środowiskowe cały czas prowadzą na miejscu działania.

Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, od soboty pracownicy PGW WP RZGW w Gliwicach prowadzą działania terenowe, związane ze śnięciem ryb w zbiorniku Dzierżno Duże. Łącznie z jeziora odłowiono już ok. 3,5 tony śniętych ryb. Po raz pierwszy śnięte ryby zauważono w sobotę 3 sierpnia.

- Od tamtej pory śnięte ryby są wyławiane. W jeziorze, łączniku między jeziorem a Kanałem Gliwickim oraz w czwartej sekcji Kanału Gliwickiego do tej pory zebrano 3,5 tony śniętych ryb – przekazał wojewoda śląski Marek Wójcik.

Zachowano minimalny upust wody ze zbiornika Dzierżno Duże, co ma ograniczyć migrację ewentualnych przyczyn śnięcia ryb do Kanału Gliwickiego.

- W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu "złotej algi" do innych zbiorników, prosimy o niekorzystanie z wody (kąpiele, sport i rekreacja, wędkarstwo, kontakt zwierząt domowych z wodą) - apeluje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W poniedziałek 5 sierpnia odbyła się narada międzyresortowa zespołu ds. Odry, która po analizie sytuacji wyda rekomendacje w sprawie dalszych postępowań. Pracownicy wciąż podejmują śnięte ryby. WIOŚ w Katowicach przekazał wyniki badań prób wody pobranych ze zbiornika w kilku lokalizacjach. W próbach oznaczono występowanie tzw. „złotej algi”.

- Mając na względzie konieczność ograniczenia przedostawania się wód zbiornika Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego i dalej kolejno do rzeki Odry (zbiornik alimentuje wodę na potrzeby Kanału Gliwickiego) Wody Polskie zaproponowały podjęcie działań zapobiegawczych w tym względzie - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Pracownicy Wód Polskich zamontowali przegrody z worków wypełnionych słomą jęczmienną w poprzek niecki wypadowej zbiornika Dzierżno Duże, zarówno przed jak i za przewałem Kłodnickim. Analogiczne rozwiązanie funkcjonuje w starorzeczu w Januszkowicach. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki