Czym jest adwent?
Adwent to czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystysa. Składa się z czterech niedziel adwentowych. Kolorem wiodącym, jeśli chodzi o szaty liturgiczne, jest fioletowy - symbolizujący czas pokuty i pojednania z Bogiem. Adwent z łącińskiego adventus oznacza przyjście. Związane jest oczywiście z narodzinami Jezusa, czyli przyjściem Zbawiciela na świat. To właśnie dzień przed Bożym Narodzeniem, czyli w wigilię, kończy się adwent.
Jakie są zwyczaje adwentowe?
Podczas adwentu wierni chodzą na specjalne poranne msze, zwane roratami. Odbywają się one ku czci Najświętszej Maryi Panny. Charakterystyczne podczas mszy jest to, że jej uczestniczy trzymają świece (tzw. roratki) i lampiony, które rozświetlają ciemność dookoła. Inne symbole adwentu to np. kalendarz adwentowy, który pomaga odliczać dni do przyjścia Jezusa na świat, a także wieniec z czterema świeczkami. Każda z nich odpalana jest w kolejną niedzielę adwentową i ma odmienne znaczenie.
- pierwsza świeca - symbol przebaczenia przez Boga nieposłuszeństwa Adama i Ewy wobec Niego.
- druga świeca - symbol wiary patriarchów Narodu Izraelskiego jako wdzięczność za dar Ziemi Obiecanej.
- trzecia świeca - symbol radości króla Dawida, który celebruje przymierze z Bogiem.
- czwarta świeca - symbol nauczania proroków, głoszących przyjście Mesjasza.
Warto dodać, że trzecia niedziela adwentu to tzw. Gaudete. W tym dniu kapłan ubiera szaty koloru różowego, co symbolizuje wielką radość z powodu spodziewanego nadejścia Chrystusa.
Adwent - co należy, a czego nie wolno?
Adwent jest doskonałą okazją do refleksji nad swoim życiem. To czas, gdy wierni udają się do konfesjonałów, by z czystym sercem przystąpić do Świąt Bożego Narodzenia. Kościół zachęca do udziału w roratach, pokuty i umiaru. Co prawda podczas adwentu nie obowiązuje post, jednak duchowni zalecają wstrzemięźliwość od niektórych pokarmów i aktywności, np. uczestniczenia w hucznych zabawach.
Polecany artykuł: