CBA

i

Autor: mat. CBA

Akcja CBA w Katowicach! Zatrzymano sześć osób. Chodzi o GIGANTYCZNE wyłudzenia!

2020-05-20 9:32

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali sześciu członków zarządu spółki wspierającej tzw. „start up-y”. Ich działalność dofinansowana była przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi o wyłudzenia, opiewające na kilka milionów złotych. Sprawą zajmuje się katowicka prokuratura.

Jak zakomunikowało Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymanie sześciu osób ma związek ze śledztwem dotyczącym oszustwa w kwocie blisko 8,5 milionów złotych na szkodę PARP. - Podejrzani uzyskali dofinansowanie z agencji. Następnie, wbrew zapisom umowy o dofinansowaniu, otrzymane pieniądze wyprowadzili za pośrednictwem słupów do własnych spółek - informuje Temistokles Brodowski, rzecznik prasowy CBA.

Zatrzymane osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie zostaną im przedstawione zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa na kwotę blisko 8,5 miliona złotych, a także prania pieniędzy w kwocie 6,5 mln zł. CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

To nie jedyny przypadek wyłudzenia pieniędzy z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ostatnim czasie. Wczoraj (19 maja) poinformowano o zatrzymaniu na Pomorzu osoby podejrzanej o udział w procederze wyłudzenia, w latach 2013-2015, dofinansowania unijnego w kwocie ponad 20 milionów złotych do realizacji projektu prowadzonego w ramach programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Zatrzymany mężczyzna usłyszy zarzuty m.in. prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia mienia znacznej wartości.

To kolejny wątek w sprawie związanej z ubiegłorocznymi zatrzymaniami 18  osób w sprawie związanej z wyłudzeniem dotacji unijnej w wysokości 27 milionów zł. Dotychczas zarzuty przedstawiono 25 osobom. Wobec dwóch osób stosowany jest tymczasowy areszt.

Łączna wartość wyłudzonych środków unijnych to kwota ponad 47 milionów złotych. Przestępczy proceder kontynuowany był także na etapie rozliczania uzyskanego dofinansowania. Sprawcy przedkładali nieprawdziwe dokumenty dotyczące poniesienia wyższych wydatków niż w rzeczywistości, w tym nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury VAT.

Księża wspomogli szpital w Siedlcach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają