Bezwietrzna pogoda i sezon grzewczy zrobiły swoje. Dziś w województwie śląskim stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu poszybowały w górę. Najgorzej jest w subregionie Rybnickim w okolicach Gliwic i Częstochowy.
Podwyższone stany pyłu zawieszonego Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska notuje od początku listopada, ale tak źle jeszcze nie było. I co gorsza, w najbliższych dniach nic nie zapowiada poprawy.
Skąd smog na Śląsku?
Wszystkiemu winna pogoda. Województwo śląskie znajduje się w pod wpływem wyżu, w ciepłej polarno-morskiej masie powietrza. Do tego wiatr jest słaby, a sezon grzewczy już się rozpoczął. Dlatego jutro nie będzie lepiej.
- Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W dalszym ciągu mogą występować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości informuje WIOŚ.
W szczególności narażene na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
-
osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
-
w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10
unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
-
w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.