smog na Śląsku

i

Autor: Ra2nski/ www.facebook.com/Ra2nskiii smog na Śląsku

Alarm smogowy na Śląsku trwa! Powietrze, którym oddychamy ma bardzo złą jakość

2017-01-10 9:48

Przed nami kolejny dzień walki ze smogiem. Dopuszczalne normy są znacząco przekroczone niemal w każdym mieście województwa śląskiego. To naprawdę duże zagrożenie dla naszego życia, a nawet zdrowia.

Sytuacja, podobnie jak wczoraj, wygląda źle niemal w całym województwie. Dzisiejszej nocy, stężenie PM10 w Zabrzu wyniosło 2500%, w Rybniku z kolei normy w ciągu dnia zostały przekroczone o 3000%. To naprawdę niewyobrażalne liczby mające realny wpływ na nasze zdrowie.
Od rana informujecie nas o tym, że w Waszych miejscowościach przekroczone zostały poziomy alarmowe stężenia pyłu zawieszone PM10. Alarm smogowy w naszym województwie trwa!

Jakość powietrza

i

Autor: screenshot/ Zanieczyszczenie powietrza Jakość powietrza

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wydał prognozę, według której jakość powietrza w większości obszaru naszego województwa ze względu na pyły zawieszone będzie bardzo zła! W północnej części województwa sytuację określa się jako złą. Oznacza to, że tak jak wczoraj, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane, a osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny wychodzić z domu. Pozostałe osoby przebywanie na wolnym powietrzy powinny ograniczyć do minimum. Przewiduje się też, że i dzisiaj m.in. w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej zostaną przekroczone poziomy alarmowe stężenia pyłu zawieszonego PM10. 

Mimo realnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców, władze miast, poza Rybnikiem, nadal nie decydują się na chociażby zawieszenie zajęć w szkołach i zachęcanie mieszkańców do pozostawania w domach. Czy kolejny dzień z alarmowo wysokim stężeniem PM10 coś zmieni?

Skąd cały problem, czyli czym jest niska emisja?

Niska emisja spowodowana jest ogrzewaniem domów w nieprawidłowy sposób, tzn. używając pieców nie spełniających standardów emisyjnych, w których można również palić zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Niska emisja jest zjawiskiem bardzo szkodliwym, polegającym na wprowadzeniu do powietrza zanieczyszczeń, które gromadzą się wokół miejsca powstawania, tworząc tym samym lokalne niebezpieczeństwo. Emisja na niskiej wysokości przyczynia się do pojawienia w powietrzu wielu szkodliwych substancji, wśród nich m.in. wyróżniamy właśnie pyły zawieszone PM10 i PM2,5. 

Pył zawieszony PM10 i PM2,5, czyli co nam grozi?

PM10 składa się z cząstek zawieszonych w powietrzu, które są zlepkiem różnych substancji, np.metali ciężkich i substancji toksycznych. Pył ten może dotrzeć do naszych górnych dróg oddechowych i płuc, mogące powodować np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. Przyczyniają się także do zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astma czy alergiczne zapalenie spojówek. Dłuższe narażenie na wysokie stężenie pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca, a nawet może się przyczynić do zachorowania na schorzenia nowotworowe.
Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3, poziom informowania zaczyna się przy 200 µg/m3, natomiast z poziomem alarmowym spotykamy się przy 300 µg/m3. 

PM2,5 to bardzo drobne cząsteczki, które mogą docierać do naszych górnych dróg oddechowych i płuc, mogą także przenikać do krwi. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3

Zobacz też: Wczoraj w Rybniku miejscami normy zostały przekroczone o 3000%! W związku z tym, Prezydent miasta zdecydował się na wprowadzenie darmowej komunikacji i zawieszeniu zajęć w rybnickich szkołach i przedszkolach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają