Straż miejska w Rudzie Śląskiej prowadzi kontrole pieców w domach jednorodzinnych i kamienicach. Do tej pory strażnicy sprawdzili 300 budynków. W stu przypadkach do pieców trafiało to, co nie powinno.
Polecany artykuł:
Największy w problem śląskie miasta mają z przekroczonymi stężeniami tzw. pyłu zawieszonego. Niestety najwięcej wylatuje go z kominów domów i kamienic.
Pył zawieszony to małe cząsteczki, które powstają przy spalaniu. Np. z elektrowni wylatują prosto do atmosfery, bo kominy są wysokie, a w przypadku niskiej emisji wylatują z komina i spadają na najbliższą okolicę – mówi Eugeniusz Malinowski z wydziału ochrony środowiska w Rudzie Śląskiej.
Czym jest pył zawieszony sprawdzała nasza reporterka Jolanta Skwaradowska
Ale tak duże zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest jednak nie tylko rozpoczętym sezonem grzewczym, starymi piecami i tym co do nich wrzucamy. Ale też warunkami pogodowymi, słaby wiatr utrudnia rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
Dzisiaj województwo śląskie znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia w cieplej i wilgotnej masie powietrza napływającej z południa kontynentu. W zwiqzku z taką sytuacją meteorologiczną jakość powietrza na obszarze województwa jest bardo zła.Zwłaszcza w okolicach Rybnika oraz w dolinach stężenie pyłu zawieszonego może przekroczyć 200 µg/m szec.Przy czym dobowa norma to 50 µg/m szesc.
Jak prognozuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wieczorem stężenie pyłu nadal będą wysokie, jednak jakość powietrza nie powinna się już pogarszać. Jednak miejscami stężenia nadal będą mocno przekorczone.