Zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju podpisał premier Mateusz Morawiecki. To standardowe działanie w przypadku ważnych wydarzeń, które dzieją się na terenie kraju. Tak było np. w przypadku katowickiego szczytu klimatycznego. Pierwszy stopień (czyli ALFA, kolejne to BRAVO, CHARLIE i DELTA) jest najniższy w czterostopniowej skali.
- Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Co to oznacza w praktyce? Ci, którzy przeżyli COP 24 w grudniu 2018 roku pamiętają przede wszystkim spore korki na ulicach. Wiązało się to m.in. z transportem ważnych osobistości na miejsce spotkań w tzw. kolumnach. Na ulicach pojawiło się mnóstwo jednostek policji, które dbały o bezpieczeństwo gości szczytu klimatycznego. W rejonie Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego została utworzona tzw. "Blue Zone", gdzie nie mogły wejść osoby postronne. Teren posiadał status eksterytorialny i został oddany w zarząd ONZ. Niebo nad Katowicami patrolowały śmigłowce. Szczyt zabezpieczały także jednostki specjalne z polecenia prezydenta. Podobnych, choć nie aż tak wzmożonych środków bezpieczeństwa, można się spodziewać w miejscach, gdzie odbędą się oficjalnej uroczystości.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina, że w trakcie "obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń". Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. (od godz. 00:01) do wtorku 3 września 2019 r. (do godziny 23:59).