Alarm smogowy został wprowadzony w związku z przekroczeniem poziomu informowania (101-150 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM 10. Przypomnijmy, że w tym roku obniżono go z 200 μg/m3. W Europie normą jest informowanie już od 80 jednostek. W Macedonii nawet od 50!
Jak wynika z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zanieczyszczone powietrze może mieć wpływ na samopoczucie mieszkańców Katowic, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic, Jaworzna, Siemianowic Śląskich, Rybnika, Żor, Tychów, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju i powiatów: gliwickiego, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego. Alarm obowiązuje do 16 października do godz. 7.00 rano.
Wydział Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że najbardziej narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza są osoby starsze i mające do czynienia z chorobami układu krążenia i oddechowego. Narażone są również kobiety w ciąży i małe dzieci. Jakie objawy mogą wystąpić u osób, które odczują zmianę jakości powietrza? Chodzi m.in. o uczucie bólu w klatce piersiowej, znużenie, brak tchu, a nawet palpitację serca. Zwiększone jest również ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia wyżej wymienionych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Śląski Urząd Wojewódzki odradza aktywności na świeżym powietrzu. Apeluje również o ograniczenie czasu przebywania na zewnątrz.