Na nic 500 plus czy inne programy prorodzinne. Choć liczba urodzeń w ostatnich latach faktycznie minimalnie wzrosła, to w Polsce wciąż notujemy ujemny przyrost naturalny. I tutaj zaczyna się śląski wątek, bowiem w naszym województwie jest pod tym względem najgorzej. Ogółem w woj. śląskim mieszka 4 mln 524 tys. 091 osób. Niestety jest nas coraz mniej. Liczba zgonów (26 487) była większa niż urodzeń żywych (19 523), toteż przyrost naturalny był ujemny i wyniósł prawie - 7 tys. mieszkańców. Nie ma województwa w Polsce, gdzie byłoby gorzej. Na drugim miejscu uplasowało się łódzkie, gdzie ubyło 5 tysięcy mieszkańców.
Niestety, ta sytuacja dotyczy całego kraju. W Polsce zgodnie z danymi GUS na 30 czerwca 2019 roku mieszka 38 mln 386 tys. mieszkańców. Od 1 stycznia ubyło aż 25 tysięcy mieszkańców kraju.
Z czego wynikają takie, a nie inne statystyki? Przede wszystkim wynika to z ogólnego trendu - zmienia się model rodziny z 2 plus 2 na 2 plus 1. Polskie społeczeństwo się starzeje - mamy coraz większe grono obywateli powyżej 50. i 60. roku życia. Warto dodać przy tej okazji, że właśnie woj. śląskie jest najstarszym województwem w Polsce i ma najwyższą średnią wieku w kraju. Poza tym obszar Śląska i Zagłębia jest najbardziej zurbanizowany w Polsce. Jest to największe skupisko miast. A problemy demograficzne dotyczą w największej mierze właśnie obszarów miejskich.
Źródło danych: Główny Urząd Statystyczny/Dziennik Zachodni