Przepisy jasno mówią, kiedy służby informują o zagrożeniu związanym ze smogiem. W ciągu roku przez minimum 35 dni musi występować przekroczenie normy stężenia pyłu w powietrzu, które wynosi 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ciągu doby. Samorząd w Częstochowie rozesłał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego, które zostało wydane przez Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowisk. Czas występowania tego zjawiska określono jako przedział od 25 lutego do 31 grudnia bieżącego roku. Podstawą do wydania ostrzeżenia były pomiary pyłu zawieszonego PM10 z 16 stacji pomiarowych na terenie woj. śląskiego na przestrzeni ostatniego roku.
Smog na Śląsku. Zagrożenie dla milionów ludzi
Ryzyko dotyczy terenów miast: Dąbrowy Górniczej, Katowic (w rejonie dróg), Tychów, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju i Częstochowy (w rejonie dróg). Powiadomienie obejmuje również teren wielu powiatów: będzińskiego, bieruńsko-lędzińskiego, rybnickiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, bielskiego, lublinieckiego, kłobuckiego, raciborskiego, wodzisławskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego oraz żywieckiego. W strefie ryzyka mieszkają 2 673 273 osoby.
Zobacz koniecznie: Totalna zmiana w pogodzie. Dwucyfrowy mróz w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości
Alarm smogowy. Kiedy jest ogłaszany?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r., niezależnie od granicznych wartości w ujęciu rocznym, w ujęciu dobowym alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów), a tzw. poziom informowania (100 mikrogramów) to dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.
Czytaj również: Anastazja wyjechała z Charkowa, bo miasto rozrywały wybuchy. "Gdy dzwonię do rodziców, słyszę strzały"