Pojechaliśmy do Kłodzka. Niszczycielski żywioł spustoszył miasto. Trwa wielkie sprzątanie

i

Autor: Tomasz Nowociński / Super Express

Prognoza pogody

Antycyklon Serkan namiesza w pogodzie. Wyraźna zmiana w Polsce, ale ulewne deszcze nie odpuszczą

2024-09-18 9:47

Antycyklon Serkan przejmuje inicjatywę w pogodzie. Prognozy dla Polski wyglądają o wiele lepiej, choć na horyzoncie znów widać intensywne opady deszczu. Sprawdzamy najnowszą prognozę IMGW. Padły daty, związane z kolejnym załamaniem pogody.

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach skupialiśmy się przede wszystkim na aktywności niżu genueńskiego, który był odpowiedzialny za fatalną w skutkach powódź. Na szczęście inicjatywę przejmuje Antycyklon Serkan. Pogoda wyraźnie się poprawia, gwałtownych zjawisk atmosferycznych jest zdecydowanie mniej. Potwierdzenie znajdujemy w prognozie IMGW na środę, choć synoptycy podkreślają, że deszcze jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa.

Na północnym zachodzie i na wybrzeżu bez opadów, nad resztą kraju miejscami przelotne opady deszczu, a w pasie od Podlasia, przez Mazowsze po Dolinę Kłodzką i na południe od tej linii także lokalne burze, również z małym gradem. Prognozowana wysokość opadów od 5 mm do 10 mm, miejscami około 15 mm - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie na środę.

Odnotujemy temperatury, które kojarzą nam się z letnią porą roku. W centrum, na północnym wschodzie i zachodzie kraju termometry pokażą 26 stopni Celsjusza. Do końca tygodnia Polacy będą odczuwali przyjemne ciepło, a deszczu będzie coraz mniej. W czwartek (19 września) niewielkie opady pojawią się na południu kraju. Czy wreszcie odetchniemy? Niestety, jeszcze we wrześniu pogoda pokaże groźniejsze oblicze. 

Załamanie pogody z intensywnymi opadami deszczu powraca

Z prognoz średnioterminowych dla naszego kraju wynika, że pogoda popsuje się w okolicach 25 września. Na południowym zachodzie znów popada deszcz, który zwłaszcza w czwartek (26 września) może być intensywniejszy. - W pierwszych dniach jesieni dynamizm w pogodzie może być podwyższony. Mogą pojawić się nawet wichury - informuje Arkadiusz Wójtowicz, współautor serwisu fanipogody.pl.

Synoptycy codziennie aktualizują swoje prognozy i będziemy je omawiać na łamach "Super Expressu". Nadal warto regularnie obserwować komunikaty meteo i ostrzeżenia hydrologiczne. Choć pogoda wyraźnie się poprawiła, to nadal na Dolnym Śląsku oraz w województwach lubuskim, śląskim i wielkopolskim obowiązują czerwone i pomarańczowe alerty hydrologiczne. Dotyczą one wezbrań z przekroczeniem stanu alarmowego / ostrzegawczego.

Ulewne deszcze we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki