bp. Adrian Galbas

i

Autor: biskupgalbas.pl

Arcybiskup Galbas rozpoczął oficjalnie posługę w diecezji katowickiej. Co z abp. Skworcem?

Arcybiskup Adrian Galbas, który w połowie grudnia 2021 roku objął urząd arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej, rozpoczął oficjalnie posługę w archidiecezji. Podczas swej pierwszej homilii wezwał do budowania zdrowej, uczciwej i otwartej wspólnoty.

Arcybiskup Galbas rozpoczął oficjalnie posługę w diecezji katowickiej

Pierwsza msza, która była liturgicznym rozpoczęciem posługi pasterskiej abp. Adriana Galbasa, została odprawiona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele duchowieństwa i wiernych świeckich. Na początku mszy odczytano dokument papieża Franciszka dotyczący powołania biskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej.

Kim jest biskup koadiutor?

Kim jest biskup koadiutor? To biskup pomocniczy z prawem następstwa na urzędzie biskupa diecezjalnego. Przypomnijmy, że o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora w lipcu 2021 roku zwrócił się do Stolicy Apostolskiej abp Skworc. 4 grudnia 2021 roku ogłoszono, że papież Franciszek powierzył tę funkcję pochodzącemu z Bytomia biskupowi Adrianowi Galbasowi, który dotychczas był biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. 15 grudnia kanonicznie objął on swój urząd w archidiecezji katowickiej.

Abp Galbas: W Kościele łączy nas chrzest

Abp Galbas w homilii podkreślił, że tym, co łączy ludzi w Kościele jest przede wszystkim chrzest. „Wszystkie charyzmaty, talenty, urzędy, także tzw. godności kościelne są owocem i konsekwencją chrztu św.” - wskazał. Wyraził nadzieję, że wierni oczekiwali od niego ogłoszenia jakiegoś programu - jak zaznaczył, nie był to ingres. „Znam swoje aktualne miejsce, nie tylko w tej katedrze, ale także w archidiecezji katowickiej” - zaznaczył i dodał, że także podczas ingresu żadnego programu nie przedstawi, ponieważ „jedynym programem dla Kościoła jest Słowo Boże”.

Jak podkreślał, ma krótkie doświadczenie w biskupstwie – został wyświęcony nieco ponad dwa lata temu, później wybuchła pandemia, która - jak mówił - zdewastowała także życie Kościoła. Poprosił wiernych, by szczerze dzielili się z nim swoimi uwagami, radościami i nadziejami, ale też obawami i rozterkami. "Teatr jest dobry w teatrze. Kukiełki są dobre wśród kukiełek. Bardzo proszę o szczerość i otwartość" - mówił.

W biskupstwie jestem słaby, nie umiem – dużo więcej nie umiem niż umiem. Gdyby nie pewna biologiczna przypadłość, powiedziałbym za Jarosławem Iwaszkiewiczem, że bycie już dzisiaj koadiutorem w Katowicach to "wiatr za duży na moje włosy". Jak się jest łysym, to każdy wiatr jest za duży na włosy. To nie jest przymilanie się. Tak jest naprawdę, że nie umiem - mówił abp Adrian Galbas w swojej homilii.

Sonda
Czy chodzisz do kościoła?

Abp Galbas podziękował arcybiskupowi Skworcowi za szacunek, jakim go otoczył, uprzejmość i konkretną pomoc. Podobne słowa skierował też do innych biskupów. Wskazał, że choć urodził się na Górnym Śląsku, to jednak wyjechał z tego regionu ponad 30 lat temu, więc archidiecezja katowicka to dla niego terra incognita. Dlatego zaapelował o „synodalność” - duchownych i świeckich, członków Kościoła katolickiego, tych, którzy „inaczej wierzą w Chrystusa, w Boga i tych, którzy nie wierzą”. Prosił też wiernych, by zdecydowanie reagowali, gdy zauważą, że nie ma daje im przykładu miłości, pokory i prostoty życia.

ZOBACZ TEŻ: https://polityka.se.pl/arcybiskup-skworc-domaga-sie-nowego-ladu-moralnego-co-ma-do-tego-usluga-pocztowa-aa-goBw-P9Ys-VEkt.html

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Politycy zawodzą ws. sytuacji na granicy [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają