Do awarii doszło w niedzielę wczesnym rankiem. Jak poinformowała elektrociepłownia, uszkodzona została rura komunikacyjna w przestrzeni międzystropowej, co spowodowało wyciek pary.
"Obecnie kocioł, który uległ uszkodzeniu, jest stopniowo schładzany, aby umożliwić bezpieczne przeprowadzenie dokładnych oględzin. Pierwsze oceny wskazują, że awaria mogła dotyczyć jednej rury, jednak dokładna przyczyna zostanie ustalona po całkowitym wystudzeniu kotła" - poinformował w komunikacie pełnomocnik zarządu firm ds. komunikacji, Sławomir Kucharski.
Firma serwisowa odpowiedzialna za utrzymanie instalacji w elektrociepłowni jest już gotowa do rozpoczęcia naprawy. w poniedziałek eksperci przeprowadzą szczegółowe badania, aby ocenić zakres szkód i zaplanować dalsze działania.
"Pragniemy zapewnić mieszkańców Będzina, że awaria nie spowodowała żadnego zagrożenia dla ich bezpieczeństwa, oraz że wszystkie procedury bezpieczeństwa są skrupulatnie przestrzegane. Zespół Elektrociepłowni Będzin dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić normalną działalność zakładu i minimalizować wpływ awarii na dostawy ciepła dla odbiorców" - oświadczyli przedstawiciele spółki. - "Nasz zespół pracuje nieustannie, aby dostarczać energię bez przerwy" - zapewniono w komunikacie. W elektrociepłowni działa drugi kocioł, który zapewnia ciągłość dostaw ciepła, i z którego korzystają mieszkańcy miasta.
Elektrociepłownia Będzin jest wiodącym producentem ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Należy do największych dostawców ciepła w regionie, z jego roczną produkcją na poziomie 1,6 mln gigadżuli. Podstawowymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji. Dostawy mają charakter lokalny, a wytworzone ciepło w postaci gorącej wody i pary dostarczane jest dla sektora komunalnego i przemysłu w Zagłębiu. Poprzez system magistral ciepło dociera do odbiorców z Sosnowca, Będzina i Czeladzi.