Barbórka 2020. Dzień Górnika w cieniu epidemii
Barbórka w tym roku jest obchodzona w trudnym czasie pandemii. Koronawirus jeszcze bardziej pogrążył całą branżę w kryzysie. Zamiast radości jest wielki smutek. Spółki górnicze odnotowują milionowe straty. Los kopalń jest już przesądzony. Do 2049 roku w Polsce wydobycie ma zostać zakończone. Do tego to właśnie górnicy przez długi czas byli napiętnowani ze względu na dużą ilość zakażeń koronawirusem w kopalniach. Ale mimo tych problemów udało się zarazę w zakładach wydobywczych przetrwać. Mimo tych wszystkich problemów górnicy jak co roku Barbórkę z pewnością będą świętować, choć w ograniczonym zakresie. Tradycyjne karczmy piwne w tym roku się nie odbędą. Za to rano na katowickim Nikiszowcu odbył się tradycyjny poranny przemarsz orkiestry górniczej. 4 grudnia nad ranem jak co roku muzycy górniczej orkiestry dętej przy KWK "Wieczorek" obudzili mieszkańców. Tym razem musieli jednak zachować zasady bezpieczeństwa.
Barbórka. Co to za święto?
Barbórka, znana przede wszystkim jako Dzień Górnika, jest świętem nie tylko w branży górniczej. Święta Barbara z Nikomedii jest patronką nie tylko górników, ale wszystkich osób, które pracują w pocie czoła a ich profesja wiąże się z dużym ryzykiem. Chodzi zatem o marynarzy, rybaków, żołnierzy, więźniów, kamieniarzy. Święta Barbara jest również patronką dobrej śmierci.
Więcej na temat samego święta i sposobów jego obchodzenia przeczytacie w naszym tekście: Barbórka: Co to za święto? Piękna tradycja trwa od lat. Oto, co warto o niej wiedzieć
Barbórka. Tak wyglądała niegdyś praca górników. Archiwalne zdjęcia [GALERIA]
Górnictwo na Śląsku ma bardzo bogatą tradycję. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu węgla pojawiły się już w 1542 roku. . Udokumentowane wydobycie węgla kamiennego zaczęto na Górnym Śląsku dopiero w połowie XVII wieku. Dynamiczny rozwój górnictwa nastąpił jednak głównie w kolejnych dwóch stuleciach, gdy Śląsk znajdował się pod panowaniem Królestwa Prus, stawiającego w dużej mierze na rozbudowie górnictwa. Przez stulecia wydobycie węgla stanowiło główną gałąź gospodarki regionu. Tak jest zresztą do dziś, choć w coraz mniejszym stopniu.
>>> QUIZ. Barbórka 2020: Nieznane fakty o święcie górników. Dasz radę rozwiązać ten test?
Zapraszamy Was w małą podróż po historii górnictwa. W poniższej galerii zobaczycie, jak niegdyś wyglądała praca górnika w kopalni.