Po wpisaniu Barbórki na tę listę, być może zostaną podjęte działania, aby święto znalazło się również na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Koordynatorem działań jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W rozmowie z PAP, dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przyznała, że – Ochroną Barbórki warto byłoby już teraz zająć się z przyczyn oczywistych. Liczba kopalń, a co za tym idzie, górników w ciągu ostatnich 30 lat na Górnym Śląsku zmniejszyła się drastycznie. Dlatego uważamy, że uznanie Barbórki za dziedzictwo niematerialne przyczyni się do podtrzymywania tej tradycji przez kolejne pokolenia.
Możecie pomóc w tym, aby Barbórka znalazła się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO!
Możecie przyłączyć się do starań, aby Barbórka znalazła się na tej wyjątkowej liście. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu apeluje do depozytariuszy, czyli osób, które Barbórkę celebrują, świętują i pielęgnują – czytamy na stronie internetowej Muzeum.
Jak to zrobić? Podzielcie się z nami swoimi zdjęciami, krótkimi relacjami, filmami, nagraniami dźwiękowymi - wszystkim, co pozwoli nam zobrazować barbórkowe obchody na Górnym Śląsku.
W tych miejscach nie będzie prądu. Gdzie i jak długo? [LISTA]
– Materiały można wysyłać na adres [email protected] lub Muzeum Górnictwa Węglowego, ul. Jodłowa 59, 41-800 Zabrze z dopiskiem „Barbórka” do końca grudnia 2017 r. Następnie będziemy prosić depozytariuszy o spotkanie się z pracownikami Muzeum i Urzędu Miasta Zabrze. Wówczas zachęcać będziemy wszystkich zainteresowanych do podpisania porozumienia depozytariuszy, które zostanie dołączone do wniosku. Jest to najważniejszy jego element, który poświadczy, że Barbórka jest dla górników ważna i cenna – informują pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.