Mieszkańcy w petycji zwracają się do władz miasta z prośbą o ratowanie zabytku oraz jego wyeksponowanie. - Brama powinna być wizytówką Gliwic i atrakcją turystyczną. Jest ona wyjątkowym, historycznym elementem miejskiej przestrzeni - czytamy w petycji.
Zaznaczają, że prowadzone ostatnio prace prace archeologiczne w rejonie ulicy Basztowej, nie tylko doprowadziły do określenia dokładnego jej umiejscowienia, są także wyjątkową okazją do jej zachowania.
Brama miałaby zostać przykryta przeszkloną płytą oraz podświetlona i oznakowana. Dzięki czemu stałaby się rozpoznawalnym zabytkiem Gliwic.
Na fundamenty średniowiecznej Bramy Bytomskiej tzw. Białej Bramy, jednej z dwóch, którymi przed wiekami można było wjechać do miasta, archeolodzy natrafili podczas remontu starówki na ul. Basztowej.
Ale to nie jedyne cenne znaleziska, które skrywa gliwicki rynek i jego najbliższe okolice. Wykopano już m.in. studnię oraz bardzo dobrze zachowany rynsztok z odprowadzeniem czy XV-wieczny trakt. Z kolei podczas remontu ulicy Pabianickiej natrafiono na pozostałości cmentarza.
Oprócz tego w ręce badaczy trafiły liczne naczynie ceramiczne, niestety w większości potłuczone, monety czy fragmenty odzieży.