Temat przeszczepów jest wciąż dość marginalnie traktowany, a jednak nie jest znana lepsza metoda leczenia skrajnej niewydolności, niż transplantacja. W poprzednich artykułach staraliśmy się pokazać, że jest on jednak ważny i wartościowy.
Pacjenci po przeszczepach narządów żyją coraz dłużej.
Zmarły w zeszłym roku w wieku 90 lat Tadeusz Żytkiewicz z sercem przeszczepionym przez Zbigniewa Religę, a następnie nerką przez profesora Chmurę, przeżył 30 lat aktywnie promując transplantologię do końca swoich dni. Są więc mimo wszystko ludzie, którzy dla polskiej transplantologii robią wiele i starają się aby cała idea rozwijała się co raz bardziej.
O mitach porozmawialiśmy z profesorem Andrzejem Chmurą, specjalistą chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Obalamy mity o transplantacji
Życie po przeszczepie jest bardzo krótkie?
Pierwsi pacjenci z przeszczepionymi nerkami, sercami czy wątrobami rzeczywiście żyli krótko, przede wszystkim dlatego, że nie było leków immunosupresyjnych, a jak już się pojawiły, nie wiadomo było jakie są optymalne ich dawki, aby uniemożliwić odrzucenie przeszczepionego narządu, minimalizując jednocześnie skutki uboczne tych leków. Techniki chirurgiczne były także na początku niedoskonałe. Pierwszego udanego przeszczepu serca dokonał profesor Christiaan Barnard, było to ponad pół wieku temu. Pacjent, Louis Washkansky, przeżył 18 dni. Zmarł z powodu zapalenia płuc, bo leki zapobiegające odrzuceniu nowego serca osłabiły jego odporność na infekcje. Medycyna zrobiła ogromny postęp. Mamy coraz lepsze leki, coraz wcześniej potrafimy też wykryć symptomy rozpoczęcia się procesu odrzucenia nowego narządu, coraz lepiej radzimy sobie z infekcjami.
Długość życia pacjentów po przeszczepach znacznie się wydłużyła
Przeszczepiony narząd odmawia posłuszeństwa więc pacjent jest skazany na śmierć?
To nieprawda. Szansą dla nich jest zabieg retransplantacji. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepiono niedawno drugi raz serce tej samej osobie. Pacjentem był 65-latek. Osób, którym po raz drugi przeszczepiono nerkę lekarze już nie liczą. Żyją w Polsce pacjenci, którzy otrzymali już trzecią, a nawet czwartą nerkę albo drugą wątrobę.
Transplantacja jest możliwa tylko na jednym narządzie?
Nie. Zmarły w zeszłym roku w wieku 90 lat Tadeusz Żytkiewicz z sercem przeszczepionym przez Zbigniewa Religę, a następnie nerką, przeżył 30 lat aktywnie promując transplantologię do końca swoich dni.
W Polsce od wielu lat przeszczepia się jednoczasowo nerkę i trzustkę, a wielu innych chorych ma przeszczepienie nerki po przeszczepieniu wątroby lub serca, trzustki po przeszczepieniu nerki czy jednoczasowe przeszczepienie dwóch narządów. W Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie przeprowadzono w zeszłym roku transplantację serca i nerki u 38 - letniego pacjenta z przewlekłą, schyłkową niewydolnością tych narządów. Operacja przeszczepienia nerki została wykonana w dziesiątej dobie po transplantacji serca. Dotychczas nie wymyślono doskonalszego niż przeszczep sposobu leczenia skrajnej niewydolności narządowej.
Akcja dla ludzi, ludzie dla akcji
Podczas gali Drugie Życie, która odbędzie się 6 kwietnia, zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej medycyny transplantacyjnej promując idee świadomego dawstwa narządów do przeszczepów.
W przeddzień Biegu po Nowe Życie zostaną wręczone nagrody w pięciu kategoriach:
Osobowość polskiej transplantologii, Wspieram polską transplantację, Partner Biegu po Nowe Życie, Media o transplantacji i Sport po Transplantacji.
Polska transplantologia potrzebuje wciąż wsparcia
W poprzednich artykułach obalaliśmy mity dotyczące transplantologii i informowaliśmy was z czym tak naprawdę wiąże się przeszczep.
Przypomnijmy sobie kilka z nich:
Transplantacja to nowe życie! Przeszczepom mówimy zdecydowane tak!
Wiosna to, jak co roku, wielka akcja Bieg po Nowe Życie i wspieranie polskiej transplantologii
Mamy w sobie niejedno życie! Wraz z akcją Bieg po Nowe Życie obalamy mity dotyczące transplantologii
Już po raz drugi z Eską Info wspieramy akcję Bieg po Nowe Życie
Życie to cenny dar. Wspierajmy więc polską transplantologię.
Widzimy się już 7 kwietnia w Wiśle!
Więcej o akcji na stronie Bieg po Nowe Życie oraz Facebook-u