Takie biegi organizowane są 1 marca w całej Polsce. 1 marca, bo to od 2011 r. jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W Sosnowcu bieg zorganizowali: Fundacja Wolność i Demokracja, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dlaczego biegacze mieli do pokonania taki krótki dystans?
1963 metrów to nie tylko długość trasy. To także rok, w którym władza ludowa zlikwidowała ostatecznie antyustrojową partyzantkę, a właściwie ostatniego antykomunistycznego partyzanta. Był nim Józef FRANCZAK ps. Lalek. Konspirował na Lubelszczyźnie, do ostatniej swojej godziny. Został zadenuncjowany. 21 października 1963 r. gospodarstwo, w którym się pojawił, zostało otoczone przez SB i ZOMO, łącznie 37 ludzi. Widząc, co się święci, 45-letni Lalek oddał w ich kilka strzałów. „W tej sytuacji grupa likwidacyjna ZOMO przystąpiła do likwidacji. Franczak mimo wzywania go do zdania się podjął obronę i wykorzystując słabe punkty obstawy pod osłoną zabudowań wycofał się około 300 m od meliny, gdzie podczas wymiany strzałów został śmiertelnie ranny i po kilku minutach zmarł" – napisano w raporcie po obławie.
– Zasadniczo nie biegam, ale już po raz piąty startuję w Biegu Żołnierzy Wyklętych. Tu nie jest ważne, kto wygra. Liczy się uczestnictwo. Myślę, że w 10 minut zaliczę trasę – powiedział nam tuż przed startem Jarosław Sobaszek (58 l.), nauczyciel historii w sosnowieckim LO im. Korczaka. Wśród biegaczy był także prezydent Sosnowca, który wystartował w koszulce z podobizną mjr. Witolda Pileckiego. Do mety dobiegli wszyscy, od najmłodszego po najstarszego. A tam, zgodnie z tradycją, czekała na nich kuchnia polowa z żołnierską grochówką. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest inicjatywą istniejącą od 2013 r. Od 2015 r. ma charakter ogólnopolskiego przedsięwzięcia. W 2019 roku w Biegu uczestniczyło ok. 75 000 amatorów z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą.
Polecany artykuł: