Remont koło zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej. Kiedy skończą prace?
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, remont otoczenia zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, w którym mieści się Muzeum Historyczne, zakończy się wiosną 2022 r. Wicedyrektor instytucji Wojciech Glądys powiedział PAP, że wpływ na opóźnienie miało m.in. odkrycie reliktów archeologicznych. - Sporządzamy aneks do umowy. Termin zakończenia prac został przesunięty z grudnia br. na marzec przyszłego roku. Wynika to m.in. z tego, że podczas prac natknięto się na sporo reliktów archeologicznych. Plac przez zamkiem brukowany jest kamieniem rzecznym, co dodatkowo pochłania wiele czasu – powiedział Glądys. Wicedyrektor wyjaśnił, że podczas prac odnaleziono m.in. cztery, XIX-wieczne stopnie do kaplicy zamkowej. - Okazuje się, że dziedziniec był położony niżej. Jeden z tych stopni będzie można zobaczyć – powiedział. Dodał, że podczas prac poznano prawdziwe przebiegi murów dawnej zabudowy. Ich zarys zostanie zasygnalizowany na ułożonym bruku dziedzińca. Trzeba było też wzmocnić i zaizolować fundamenty kaplicy zamkowej. Gladys zaznaczył, że jeszcze w tym roku zasadnicza część remontu zostanie ukończona. - W tym roku powinniśmy zakończyć remont dziedzińca zewnętrznego. Zostanie wybrukowany. Skończymy też ciąg tarasów od strony wschodniej. Na początek przyszłego roku pozostanie na krótka droga po północnej stronie zamku – wyjaśnił.
Zobacz także: Potężne twierdze i urokliwe ruiny. Najpiękniejsze zamki w woj. śląskim [TOP 10]
Warto dodać, że zmieniła się również końcowa cena remontu otoczenia zamku Sułkowskich. Będzie drożej o 400 tys. złotych. Pierwotnie koszt miał wynieść ponad 3 miliony złotych złotych.
Bielsko-Biała. Remont otoczenia zamku Sułkowskich. Na czym polega?
Inwestycja obejmuje otoczenie zamku: plac przed zabytkiem i szczyt muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zabytku. Na dziedzińcu wykonane zostanie odwodnienie. Ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Podczas prac brukarskich powstaną wzory, które zarysują jego dawną zabudowę. Bielscy archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie odkryli tam fundamenty nieistniejących już budowli: XV-wiecznych murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w.Na przypominającym taras szczycie muru oporowego zbudowana zostanie altana. Wyremontowana będzie także krótka droga kamienna wzdłuż północnej elewacji. Renowacja otoczenia zamku to druga część projektu, który w pierwszej fazie objął remont muru oporowego po wschodniej stronie obiektu. Chroni on zabytek przed osunięciem. Te prace zakończyły się wiosną 2019 r. Kosztowały ponad 2 mln zł.
Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej. Co to za obiekt?
Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r. Muzeum Historyczne jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego.