Bielsko-Biała: Bedzie ekshumacja pod Dębowcem

i

Autor: pixabay.com

Bielsko-Biała. Spali w namiotach na grobach Niemców. Przełom po latach

2020-12-01 11:06

Camping pod Dębowcem jest niezwykle popularny wśród turystów. W okresie letnim można tu przyjechać z własną przyczepą campingową lub namiotem i spędzić miło czas w okolicznościach przyrody. Nie każdy jednak wie, że na tym terenie znajdował się niegdyś cmentarz niemieckich żołnierzy. Ich szczątki znajdują się tam po dziś dzień. Dlatego pod Dębowcem zostanie przeprowadzona ekshumacja.

Fundacja "Pamięć" od dłuższego czasu domaga się działania w tej sprawie. Szacowano, że na cmentarzu pod Dębowcem leżało 3,6 tys. niemieckich żołnierzy. Nekropolia powstała w latach 40. XX wieku. Pochowani tutaj żołnierzy Wehrmachtu, których ekshumowano na odcinku pomiędzy Cieszynem a Lwowem. Po wojnie, gdy do Polski wkroczyli Sowieci, nikt już nie dbał o nekropolię. Po cmentarzu nie pozostał prawie żaden ślad. Na tym terenie wypasano zwierzęta, a pod koniec lat 70. w dolnej części powstał kemping.

Wkładał "palec do pupy" i mówił, że uzdrawia. Wstrząsające relacje ofiar księży [GALERIA]

Dopiero w 1990 roku sprawą zainteresował się niemiecki konsul. Z jego inicjatywy dokonano w latach 1997-98 ekshumacji części szczątków i przeniesienia ich do Siemianowic Śląskich. Przez lata kemping się rozwijał. Powstawały nowe obiekty, takie jak plac zabaw, bar i zaplecze sanitarne. Strona niemiecka chciała sfinansować powstanie w tym miejscu nowej nekropolii, ale koszty były zbyt duże. W kolejnych latach niewiele się w tej sprawie zmieniło.

Wpadki nauczycieli na zdalnym nauczaniu. Papierosy, wódka, upadek księdza [GALERIA, WIDEO]

Ale z końcem 2020 roku może nastąpić przełom. Jak podaje serwis bielsko.biala.pl o z końcem roku wygasa umowa z dzierżawcą, który prowadzi kemping. To szansa, aby przeprowadzić ponownie ekshumację w tym miejscu. - Jesteśmy zainteresowani podjęciem prac ekshumacyjnym na tym terenie - mówi Izabela Gruszka, prezes Fundacji „Pamięć” . - Oczekujemy na dokumentację prac ekshumacyjnych wykonanych pod Dębowcem pod koniec lat 90., która znajduje się w Niemczech - dodała. W oparciu o dokumenty zostanie określony plan i zakres prowadzonych prac. Sprawą zainteresowany jest bielski magistrat, który wyraził chęć współpracy z fundacją.

Groby znanych polskich muzyków, cz 2. Kozidrak, Klenczon i gwiazdor Budki Suflera | Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają