termometr, upał, tropik 35 stopni, III stopień zagrożenia, upały

i

Autor: Andrzej Bęben

Trzeci stopień zagrożenia upałem! Przepraszam, co to znaczy?

2019-07-02 6:21

Już trochę przyzwyczailiśmy się do ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, szczególnie tych dotyczących upałów. W Śląskiem, jak w całej południowej Polsce, upalnie jest już drugi miesiąc. Co prawda teraz mamy przejściowe „oziębienie”, ale i tak warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia.

Stopień I zagrożenia upałem ogłasza się, gdy: • temperatura maksymalna wynosi co najmniej 30 st. C, • temperatura wynosi 18 st. C i mniej, • a upał trwa dwa i więcej dni. I wszystkie te zjawiska muszą wystąpić łącznie. Przy II stopniu: • temperatura maksymalna oscyluje między 30 a 34 st. C, • temperatura minimalna wynosi więcej niż 18 st. C, • upał trwa dwa i więcej dni. I również tu wszystkie te zjawiska występują łącznie. I wreszcie, gdy ogłasza się apokaliptyczny III stopień zagrożenia, to łącznie muszą zaistnieć takie warunki: • temperatura maksymalna – 34 st. C i więcej, • temperatura minimalna – 18 st. C i więcej, • upał trwa dwa i więcej dni.

A teraz z czym należy liczyć się, gdy zostaje ogłoszony stan alarmowy? W przypadku zagrożenia I stopnia istnieje ryzyko udaru słonecznego, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg. Alarm II stopnia to ostrzeżenie przed dużym ryzykiem udaru słonecznego, dużym zagrożeniem pożarowym oraz jeszcze większym ryzykiem uszkodzenia asfaltowych dróg. III stopień to już nie przelewki, bo pojawia się zagrożenie życia wskutek bardzo dużego ryzyka wystąpienia udaru słonecznego, nie wspominając już o uszkodzeniu dróg i realnym zagrożeniu pożarowym.


– W taką pogodę ok. 20 proc. wyjazdów karetek dotyczy niesienia pomocy pacjentom, którzy ucierpieli wskutek upałów. Są to głównie ludzie w podeszłym wieku, cierpiący na choroby serca, cukrzycy i osoby otyłe. Dla nich upał jest szczególnie niebezpieczny – podkreśla Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Aby być bieżąco informowanym o zagrożeniach, najlepiej zainstalować w smartfonie apkę, na przykład, RSO (Regionalny System Ostrzegania) względnie zezwolić na odbiór SMS-owych alertów o zagrożeniach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki