Borys Budka

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS

Borys Budka w Mysłowicach. OSTRO o PiS i górnictwie! W tle gruba kasa

2021-06-11 12:53

Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej pojawił się w piątek 11 czerwca w Mysłowicach. Polityk opozycji przekonywał, że obecna polityka rządu wobec górnictwa to katastrofa i Polska, a przede wszystkim Górny Śląsk, mogą stracić grube miliardy unijnych dotacji. A to dlatego, że Mateusz Morawiecki i jego ekipa przyznali koncesję na wydobycie dla nowej kopalni właśnie w Mysłowicach. To kłóci się z polityką odchodzenia od węgla do 2049 roku.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka pojawił się w Mysłowicach. Podczas briefiengu prasowego lider opozycji grzmiał, że przez PiS Śląsk może stracić spore fundusze przeznaczone na transformację regionu. Zdaniem Budki Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to dla regionu spora szansa, ale może zostać ona zaprzepaszczona przez działania rządu. - To wielka szansa dla takich miast, jak Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Chorzów. Niestety rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego przyznał koncesje na wydobycie węgla i utworzenie nowej kopalni w Mysłowicach i wydobycie po 2050 r. - twierdzi Budka. A przypomnijmy, że przecież rząd zobowiązał się do zamknięcia kopalń do 2049 roku. Budka rzuca konkretnymi kwotami. - Na skutek tej nieodpowiedzialnej decyzji, na skutek tego wielkiego oszustwa, jeżeli chodzi o odejście od węgla, może się okazać, że cały region straci minimum miliard euro, że miasta, o których mówiłem, zostaną pozbawione środków na transformację pokopalnianą, że mieszkańcy, którzy głosowali m.in. na posła ze Śląska Mateusza Morawieckiego, zostaną oszukani - dodał lider PO.

prof. Antoni Dudek: To nie Budka odbierze władzę Kaczyńskiemu [Super Raport]

Borys Budka zażądał od Mateusza Morawieckiego cofnięcia decyzji o przyznaniu koncesji na wydobycie w Mysłowicach. - W przypadku miasta Mysłowice prezydent Dariusz Wójtowicz pozytywnie uzgodnił koncesję na wydobycie węgla dla prywatnego podmiotu (...), także po roku 2050, do którego Unia Europejska ma zamiar osiągnąć neutralność klimatyczną - wtórował mu poseł PO Wojciech Król. Dodał, że widzi wyraźną sprzeczność między działaniami rządu i polityką Komisji Europejskiej.

- Wzywam prezydenta Mysłowic nie tylko do napisania listu do Komisji Europejskiej, ale do spotkania się z premierem Mateuszem Morawieckim, który z tego okręgu z jego poparcia – ponieważ był w komitecie honorowym poparcia Mateusza Morawieckiego – został posłem, aby wycofać koncesję, bo prawo pozwala na wycofanie koncesji ze względu na ważny interes społeczny - mówił Król.

Mysłowice to nie jedyny obszar, gdzie mimo "odejścia" od węgla eksploatacja ma się wkrótce dopiero rozpocząć. Na różnych etapach są również inwestycje w Paruszowcu (jest to inwestycja prywatna) i złoża Imielin Północ dla kopalni Piast-Ziemowit (za którą stoi PGG).

Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To rzeka pieniędzy dla Śląska

FST ma być potężnym wsparcie dla transformacji Śląska. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-27, do woj. śląskiego trafić miałaby ponad połowa krajowej puli Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST): 2 mld 66 mln euro.

W czwartek przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Rybnika Piotr Kuczera (PO) cytował na briefingu wypowiedź dyrektor departamentu rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego Małgorzaty Staś.

 - Aktualnie Komisja Europejska stoi na stanowisku, że ze wsparcia wykluczone mają zostać całe podregiony, na terenie których planowany jest taki podmiot. Dla Komisji Europejskiej wystarczającym powodem do wykluczenia jest zamiar, intencja uruchomienia takiego zakładu - mówiła, cytowana przez Kuczerę, Staś na posiedzeniu komisji ds. Unii Europejskiej tego związku.

Sonda
Czy zgadzasz się z tym, że kopalnie węgla kamiennego powinny zostać zlikwidowane?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki