Zamieć pyłowa

i

Autor: peakpx.com Zamieć pyłowa

Burze piaskowe i zamiecie pyłowe. STRASZLIWE zjawisko dotarło do Polski! Czy jest groźne?

2020-04-24 14:09

Jak wiadomo, ze względu na bardzo łagodną zimę i małą ilość opadów wiosną, nasz kraj jest zwyczajnie wysuszony. W związku z tym mogą powstawać pewne anomalia pogodowe. Jednym z nich jest zjawisko zamieci pyłowych, a nawet burz piaskowych, które w ostatnich dniach pojawiły się w Polsce. Czy dotarły na Śląsk? Czy grozi nam kolejny po epidemii kataklizm?

Jak informuje serwis Twoja Pogoda zamiecie pyłowe powstają, gdy porywisty wiatr unosi piach i pył w powietrze tworząc potężna chmurę, która przenosi drobinki nawet na setki metrów. Powodem, dla którego to zjawisko występuje w naszym kraju jest fakt, że ziemia w Polsce jest bardzo wysuszona. Lekka zima i niskie opady wiosną sprawiają, że możemy obserwować coś, co wygląda jak burza piaskowa na pustyni. W ostatnim czasie odnotowano przypadki zamieci pyłowej m.in. na Pomorzu i w woj. lubelskim. Poniżej możecie zobaczyć nagrania internautów.

>>> Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj

Zamieć pyłowa jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców. W sposób znaczący ogranicza widoczność, co może doprowadzić do wypadku, a w konsekwencji ludzkiej tragedii.

- Jeśli wjedziecie w taką zamieć pyłową, to zachowajcie szczególną ostrożność, zmniejszcie prędkość jazdy i włączcie światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców, ponieważ w warunkach ograniczonej widoczności istnieje poważne zagrożenie karambolem - czytamy w serwisie Twoja Pogoda.

Nie ma na razie sygnałów, aby podobne zjawisko pojawiło się na Śląsku. Jednak jeśli sytuacja pogodowa w naszym kraju się nie zmieni, to również tutaj mogą dotrzeć zamiecie pyłowe.

Susza jest niebezpieczna nie tylko ze względu na zamiecie pyłowe. W związku z niskim nawilżeniem gleby może wystąpić tzw. niżówka hydrologiczna. W przypadku czarnego scenariusza mogą wystąpić braki wody. Susza jest katastrofalna w skutkach jeśli chodzi o pożary lasów. Najlepszym przykładem jest sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym. Na brak wody narzekają również rolnicy. W związku z suszą zbiory mogą być niższe. A to odbije się na naszych kieszeniach, bowiem ceny towarów wzrosną. O skutkach suszy pisaliśmy już jakiś czas temu TUTAJ.

Katowice bez tajemnic! Czy wiesz wszystko o stolicy województwa śląskiego?
Pytanie 1 z 15
W którym roku Katowice zyskały prawa miejskie?
Zające szaleją na placu zabaw w Katowicach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki