W akcji wymierzonej w rozbicie grupy przestępczej wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej i CBŚP. Przeszukano kilkadziesiąt miejsc użytkowanych przez członków grupy. Czynności procesowe prowadzone były jednocześnie na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego - informują funkcjonariusze CBŚP. Śledztwo w tej sprawie prowadzili od stycznia 2018 roku policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Sprawa nadzorowana jest przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.
Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa działająca na terenie całego kraju zajmowała się legalizacją pobytu w Polsce m.in.: obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu, Indii. Według śledczych niemal 500 cudzoziemców mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom.
>>> Gwałciciele z województwa śląskiego. To ich poszukuje Policja! [ZDJĘCIA]
>>> Wystartował program Mama 4+ ! Jak uzyskać świadczenie, gdzie złożyć wniosek i ile można otrzymać?
Jak działali przestępcy? Członkowie grupy organizowali cudzoziemcom dokumenty pozwalające m.in. na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.
Funkcjonariusze zabezpieczyli liczną dokumentację, komputery, elektroniczne nośniki pamięci oraz blisko 250 tysięcy złotych w różnej walucie. Według wstępnych ustaleń śledczych grupa realizując przestępczy proceder mogła osiągnąć zyski sięgające do 920 tysięcy euro.
Polecany artykuł:
W Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora wobec 5 podejrzanych Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował środek zapobiegawczy polegający na tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności - dodają przedstawiciele CBŚP. W najbliższym czasie możliwe są kolejne zatrzymania.