W Chorzowie specjalne ekopatrole sprawdzą czy mieszkańcy segregują śmieci. Urzędnicy zdecydowali o powołaniu takich patroli bo wielu mieszkańców Chorzowa tego nie robi. Segregowanie śmieci zapowiedziało niemal 90 proc. Chorzowian. Niestety deklaracji nie potwierdzają wyniki morfologii odpadów komunalnych. Mimo licznych akcji informacyjnych, pikników ekologicznych i bezpłatnych kalendarzy z rozpiską wywozu odpadów, duża część mieszkańców nadal nie segreguje odpadów.
Chorzów rozpoczął więc drugi etap tzw. „reformy śmieciowej”. W marcu ruszy pilotaż akcji - na mieście pojawią się plakaty informujące o akcji, informacja przekazana zostanie także wspólnotom. Po zakończeniu etapu informacyjnego, na pojemnikach pojawią się kolorowe naklejki. Wkrótce naliczane będą także kary za niesegregowanie. Jeżeli w kontenerach na zmieszane odpady będą znajdować się surowce wtórne (które mogły zostać wysegregowane i wrzucone do kolorowych pojemników), to pojawi się na nich pomarańczowa naklejka ostrzegawcza. To znak, że brak segregacji został zauważony przez Urząd Miasta i w przyszłości dany pojemnik będzie pod uważniejszą kontrolą.
Jeżeli ekopatrol nie znajdzie w pojemniku surowców wtórnych, to przyklei na nim naklejkę zieloną. Powtórna kontrola zawartości pojemników, zwłaszcza tych oklejonych pomarańczowymi – ostrzegawczymi naklejkami, nastąpi po około trzech tygodniach. Jeżeli pracownik nie zauważy poprawy i naklei drugą pomarańczową naklejkę, wówczas Urząd Miasta rozpocznie procedurę naliczenia na danego właściciela nieruchomości wyższej opłaty za odpady.
Dodatkowo obniżona zostanie także stawka za segregowanie odpadów – z 14 do 12 zł. Taki projekt uchwały Prezydent Andrzej Kotala złoży na najbliższej sesji Rady Miasta. - Jeśli radni poprą mój pomysł to różnica między opłatą za odbiór segregowanych i niesegregowanych odpadów wyniesie 8 zł - przekonuje prezydent. Mam nadzieję, że mieszkańcy włączą się w naszą akcję. Pamiętajmy, że segregując odpady poświęcamy tej czynności tylko chwilę , a dbamy przy tym o środowisko, w którym będą żyły nasze dzieci - dodaje.
Co możemy wyrzucać do szarego pojemnika przeznaczonego na tzw. odpady zmieszane?
• pieluchy jednorazowe,
• tłusty papier (np. po maśle),
• silikonowy koci żwirek,
• resztki mięsa, kości,
• zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe,
• rozbitą porcelanę,
• jednorazowe maszynki do golenia
Do odpadów zmieszanych nie możemy wrzucać:
• odpadów niebezpiecznych: zużytych baterii, lekarstw, akumulatorów, świetlówek odpadów medycznych, opakowań po żrących chemikaliach,
• odpadów wielkogabarytowych
• elektroodpadów, czyli telewizorów, lodówek i innych urząd elektrycznych i elektronicznych
Wymienione odpady niebezpieczne można oddać w punkcie PSZOK przy ul. Bytkowskiej 15 (pn-śr-pt 10:00-18:00, sobota 10:00- 16:00).