Polecany artykuł:
Ostatnio w Śląskim ZOO pingwiny mieszkały pod koniec lat 70 ubiegłego wieku. W 1963 r. z Holandii do Chorzowa przypłynęły trzy pingwiny Humboldta. Dokładnie ten sam gatunek nielotów zamieszka w Parku Śląskim jesienią tego roku. Jednak zanim czarno-białe ptaki przyjadą na Śląsk, władze ZOO muszą wybudować dla nich basen.
- Jest takie fajne miejsce w samym centrum ogrodu zoologicznego, tam gdzie jeszcze do ubiegłego roku mieszkały nosorożce - mówi Jolanta Kopiec, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Budynek zostanie przebudowany, w jego wnętrzu powstaną pomieszczenia gospodarcze i stacja uzdatniania wody. Na zewnątrz zostanie wybudowany basen o pojemności 220 m3, przy którym obserwować będzie można zwierzęta. Zbiornik będzie wybudowany w taki sposób, żeby można było podglądać pingwiny również w czasie nurkowania.
Pingwiny Humboldta, nazywane również pingwinami peruwiańskimi, w naturze występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Dlatego też Śląski Ogród Zoologiczny oprócz basenów wybuduje dla ptaków piaszczystą plażę, która zimą będzie podgrzewana.
- Pingwiny takie są, że cały czas coś robią. One nie siedzą, albo nie leżą w przeciwieństwie do lwa np., który najedzony odpoczywa, wygrzewa się na piasku. Pingwiny albo gdzieś biegają po zewnętrzym wybiegu, albo nurkują w wodzie - dodaje Kopiec.
Ptaki tego gatunku osiągają średnie rozmiary. Dorosłe osobniki mierzą 56–70 cm długości i ważą około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na nie więcej niż 50 000 osobników.
Posłuchaj materiału: