1. Ponad 800 lat niezwykłej historii
Oświęcim jest jednym z najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich w Polsce. Pierwsza wzmianka o tym miejscu, bez wymienienia nazwy, pochodzi prawdopodobnie z 1177 roku. Wówczas Kazimierz Sprawiedliwy przekazał gród oświęcimski swojemu bratankowi. Niemal sto lat później, bo w 1272 roku, za panowania księcia opolskiego Władysława I, Oświęcim otrzymał lwóweckie prawa miejskie.
2. Tajemnicze tunele
Pierwszy z nich, nazywany tunelem austriackim lub długim, wydrążono przed rokiem 1914. Ceglane przejście łączy wschodnią i zachodnią stronę Wzgórza Zamkowego. Z dwóch wejść zachowało się jednak tylko jedno, przy ulicy Bulwarowej nad Sołą. Drugi z tuneli krzyżuje się z poprzednim pod dziedzińcem zamkowym. Miał służyć jako schron, jednak nigdy nie został ukończony. Wśród rdzennych mieszkańców miasta krąży legenda, która mówi o połączeniu tunelem zamku i klasztoru Dominikanów (dziś Salezjanów).
3. Oświęcim też była kobietą
Oświęcimiem rządzą kobiety! Nie chodzi jednak o struktury władzy lokalnej, a rzeczywistą przewagę płci pięknej w społeczeństwie. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na 100 mężczyzn przypada tu aż 111 kobiet! Przy takiej różnicy nie mamy wątpliwości, kto kogo trzyma w garści. Może więc warto wybrać się do Oświęcimia w poszukiwaniu żony? Kto wie...
4. Znane osobistości
W Oświęcimiu urodziło się sporo osób, które doskonale znamy z mediów, dokonań artystycznych, polityki czy świata sportu. Można wśród nich wymienić Romana Zakrzewskiego (słynnego malarza), Pawła Korzeniowskiego (Mistrza Świata i Europy w pływaniu stylem motylkowym) i Piotra Gruszkę (jednego z najwybitniejszych polskich siatkarzy).
5. Babiloński Hammurabi w Oświęcimiu?
Co miałaby robić historyczna postać z Bliskiego Wschodu w Oświęcimiu? Czy rzeczywiście się tu znajduje? Oczywiście, że tak! Co więcej, ma się całkiem dobrze. Hammurabiego chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści. Po biesiadzie z babilońskim wodzem wszyscy wychodzą uśmiechnięci, bo przecież człowiek szczęśliwy to... człowiek najedzony!

i
Restauracja Hammurabi znajduje się w Galerii Niwa przy ulicy Powstańców Śląskich 1 (drugie piętro). Ma w ofercie dania kuchni azjatyckiej, m.in. shoarmę i kebab, a także pizzę, makarony, burgery, dania z grilla, przekąski dla dzieci i wiele innych. To miejsce naprawdę warto odwiedzić!
Co więc robi babiloński Hammurabi w Oświęcimiu? Zaprasza do siebie!

i
Kliknij tutaj, aby przejść na stronę internetową restauracji. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o ofercie oraz opcję zamówień online. Odwiedź również fanpage Restauracja Hammurabi na Facebooku.

i
Artykuł Sponsorowany