Borelioza to choroba odkleszczowa

i

Autor: Jerry Kirkhart / commons.wikimedia.org Borelioza to choroba odkleszczowa

Coraz więcej chorych na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu! GIS alarmuje i ostrzega

2018-08-20 10:57

Sezon letni w pełni, a to oprócz wielu plusów, oznacza także sporo zagrożeń, którymi np. są kleszcze. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, coraz więcej osób choruje na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Można tego jednak uniknąć, łapcie małą ściągę!

Najmocniej na spotkanie z kleszczami jesteśmy narażeni spacerując po lesie, łące czy parku albo odpoczywając nad rzeką czy jeziorem. Najwięcej jest ich właśnie na terenach porośniętych trawą lub krzewami, dlatego właśnie decydując się na spędzenie wolnych chwil w tego typu miejscach, powinniśmy uważać.

Mimo prac, będzie rozbiórka. Absurd na budowanej autostradzie A1 [AUDIO]

W ochronie przed kleszczami pomaga m.in. odpowiednie ubranie. Wybierając się na wycieczkę do lasu, ubierzmy ubrania z długim rękawem, pełne buty oraz nakrycie głowy - utrudni to nieco kleszczom przedostanie się na nasze ciało. Łatwiej także zauważyć "niepożądanego gościa" na jasnym ubraniu. Z pomocą przychodzą  także środki odstraszające kleszcze.

Jak usunąć kleszcza? 

Kleszcze usuwamy wyłącznie mechanicznie przy pomocy pęsety lub odpowiednich przyrządów do usuwania kleszczy. Zabieg ten wykonujemy niezwłocznie po zauważeniu kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym. – tłumaczy Główny Inspektorat Sanitarny. 

Zamiast na mecz, trafił do szpitala. Groźny wypadek na torach w Katowicach!

Dodatkowo, miejsce po ukąszeniu należy obserwować przez kilkanaście dni, nie można także lekceważyć złego samopoczucia. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy tj. osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem!

Coraz więcej chorych na boreliozę i kleszczowe zapalanie mózgu!

Jak alarmuje GIS, choroby przenoszone przez kleszcze są narastającym problemem. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Do 2012 roku liczba zgłoszonych przypadków, bo­reliozy w Polsce nie przekraczała 10 000 rocznie obecnie wynosi ona 21 516 przypadków. Kleszczowe zapalenia mózgu w 2017 roku zostało zdiagnozowane u 282 pacjentów.

Śmiertelny wypadek w okolicach Gliwic! Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia! 

Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo: w pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni). Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Zobacz też: Śląsk: W tych miejscach nie będzie w najbliższych dniach prądu!​

Zobacz TO WIDEO 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki