Mimo że mieszkanie zostało szybko przewietrzone, przybyli na miejsce strażacy stwierdzili w pomieszczeniach bardzo wysokie stężenie tlenku węgla.
Przyczyny tragedii ma ustalić sekcja zwłok.
Tymczasem strażacy apelują o rozwagę. Żeby ustrzec się przed czadem, należy regularnie przeprowadzać kontrolę przewodów kominowych i instalacji gazowej. Kratki wentylacyjne należy regularnie czyścić. Mimo uczucia chłodu nie wolno ich też zatykać, a mieszkanie trzeba regularnie wietrzyć. W trakcie korzystania z piecyka gazowego w pomieszczeniu powinien być zapewniony swobodny przepływ powietrza.
Żeby zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, wystarczy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujnik czadu. Kiedy gaz pojawia się w pomieszczeniu urządzenie generuje głośny sygnał alarmowy. Tym samym czujnik podnosi poziom bezpieczeństwa, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Służby przypominają:
- gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, nie dopuszczajmy do zaprószenia ognia, a w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych
- korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji
- nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać, nigdy też nie ustawiajmy ich na łatwopalnym podłożu
- pod szczególnym nadzorem miejmy lampiony i świeczki. Upewnijmy się że te dekoracje są wykonane z niepalnego materiału. Kiedy idziemy spać lub wychodzimy z domu, nie zapominajmy o zgaszeniu świec.