Pracuj.pl

i

Autor: materiały prasowe Pracuj.pl

Czego nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

2018-12-19 9:00

Praca na danym stanowisku wymaga określonych umiejętności i predyspozycji. Podczas rozmowy potencjalny pracodawca chce się przekonać, czy je posiadamy. Spotkanie z rekruterem to dla nas ważna szansa za zaprezentowanie się z korzystnej strony.

Eksperci Pracuj.pl doradzają, czego nie mówić, chcąc wykreować swój korzystny wizerunek. Rozmawiając z rekruterem, unikajmy wypowiedzi, które można uznać za:

1. Kłamstwa

Znajdując atrakcyjne oferty pracy możemy mieć pokusę „koloryzowania” naszego CV. Nie oszukujmy na żadnym etapie rekrutacji. Kłamstwo ma krótkie nogi i można łatwo je zdemaskować, co zdyskwalifikuje nas i uniemożliwi dalsze ubieganie się o jakąkolwiek posadę w danej firmie. Nawet jeśli będziemy na tyle przekonywujący, że otrzymamy pracę, ze względu na brak kwalifikacji możemy sobie nie poradzić z obowiązkami.

2. Informacje bez pokrycia

Nie podkreślajmy, że jesteśmy odporni na stres, podczas gdy wyraźnie widać, że zapanowanie nad głosem czy drżeniem rąk kosztuje nas wiele wysiłku. Starajmy się poznać siebie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie są nasze mocne i słabe strony. To pozwoli nam dobrze wybrać ofertę, a następnie zaprezentować się korzystnie i wiarygodnie, bez uciekania się do oszustwa.

3. Dowody naszej bierności

Pracownik, który nie rozwija się i nie wykazuje żadnej inicjatywy, z pewnością nie zrobi zawrotnej kariery. Pracodawcy promują osoby zaradne, które mają pomysł na siebie i metodycznie go realizują. Chcąc otrzymać dobrą pracę, zastanówmy się, co najbardziej chcemy robić w życiu zawodowym i rozwijajmy swoją motywację, a także zdobywajmy nowe umiejętności. Tylko dzięki temu nasza kariera nabierze prawdziwego tempa.

4. Oznaki naszej niewiedzy

Pracownik nie może być ignorantem, który nie ma pojęcie o swoim zawodzie i zupełnie się tym nie przejmuje. Oczywiście nie ma człowieka, który znałby odpowiedź na każde pytanie, jednak pewne minimum obowiązuje każdego kandydata. Dla pracodawców ważna jest chęć uczenia się. Zamknięcie się na wiedzę i zadowolenie z obecnej sytuacji mogą uniemożliwić nam otrzymanie pracy.

5. Przejaw braku zaangażowania

Zaangażowanie to bardzo ważna cecha. Powinien wykazywać ją każdy pracownik. W przeciwnym razie efekty jego działań mogą okazać się mierne. Udowodnijmy już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, że nie jesteśmy bierni i niezaangażowani. Przygotujmy się do rozmowy, odpowiadajmy wyczerpująco na pytania, a na zakończenie rozmowy zadajmy własne.

6. Oznakę bezczelności

Buta i arogancja to cechy piętnowane przez pracodawców. Ważne, by pracownik był pewny siebie i asertywny, jednak te kompetencje miękkie są dalekie od bezczelności i pyszałkowatości. Brak dobrego wychowania i ogłady towarzyskiej nie ułatwią nam znalezienia pracy.

7. Wyraz desperacji

Nawet jeśli nasza sytuacja życiowa, materialna itd. jest trudna, nie pokazujmy, że jesteśmy skłonni zgodzić się na każde, nawet najbardziej niekorzystne warunki. Świadomość własnej wartości i szacunek do swojej osoby są niezwykle ważne, niezależnie od tego w jakich okolicznościach się znajdujemy.

Artykuł Sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki