Jak czytamy w raporcie „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" aż 46 proc. pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu. Ponad połowa doświadczyła przemocy słownej, a 14 proc. przemocy fizycznej w miejscu pracy. Powyższe dane nie dotyczą jednak instytucji publicznych i innych zakładów pracy, gdzie również dochodzi do podobnych, negatywnych zjawisk. Molestowanie seksualne, seks za awans, picie w pracy, wyzwiska, koszmarne warunki pracy - choć żyjemy w rzekomo cywilizowanym kraju, niestety wiele osób pada ofiarą skandalicznego traktowania ze strony przełożonych lub "kolegów" z pracy.
>>> Skandal w Mysłowicach! Ksiądz prosił dzieci o pieniądze z komunii świętej. "Podzielcie się!"
Wedle Kodeksu Pracy mobbing to "działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Pracodawca jest zobligowany prawnie do zwalczania takich zjawisk. Niestety okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że to bardzo poważny problem.
Czytaj również: Pogrzeb prof. Leszka Miszczyka: Ten gest mówi wszystko. Serce pęka
- W przypadku sytuacji, gdy jeden ze współpracowników jest obiektem żartów z powodu nadwagi ze strony innych pracowników, aż 20 proc. respondentów wskazało, że poradziłoby koledze, by się nie przejmował, nabrał dystansu. To pokazuje, że zjawisko mobbingu wciąż jest bagatelizowane i uważane jako wyimaginowany problem jednostki. Ponadto wiele osób kojarzy mobbing z relacją pionową na linii przełożony-pracownik. Tymczasem to zjawisko występuje równie między współpracownikami - mówi Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PW KRYSTIAN.
Zobacz koniecznie: STRIPTIZ na komisariacie i BICIE bezbronnych! HANIEBNE przypadki nadużyć w policji [ZDJĘCIA]
Wielu patologicznych zjawisk nie da się jednak nawet podpiąć pod mobbing. To czyny o charakterze wręcz kryminalnym. Niestety, w Polsce są również przykłady skandalicznych zachowań wobec pracowników. Poniżej przedstawiamy Wam kilka poruszających historii naszych czytelników. Dalsza część artykułu w naszej galerii.