Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy

i

Autor: Sasint/ Pixabay Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy

Cztery szpitale w województwie śląskim gotowe na przyjęcie rannych z Ukrainy

Cztery szpitale wojewódzkie są gotowe na przyjęcie 150 ranny z Ukrainy, a także zapewnić schronienie dla matek z dziećmi. W sumie około 450 miejsc. Szpitale prowadzą także zbiórkę materiałów medycznych, wszystko pod hasłem "Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy".

Cztery szpitale w województwie śląskim gotowe na przyjęcie rannych z Ukrainy

Cztery szpitale już są gotowe na przyjęcie 150 rannych. To Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, i Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach. Koordynatorem tych działań jest Departament Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego.

Przeczytaj także: Anastazja wyjechała z Charkowa, bo miasto rozrywały wybuchy. "Gdy dzwonię do rodziców, słyszę strzały"

- Po kończącej się pandemii koronawirusa z automatu wchodzimy w kolejną sytuację kryzysową, w której musimy sobie poradzić – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlegają placówki ochrony zdrowia.

Od ubiegłego piątku oprócz danych dotyczących COVID-19, szpitale przekazują informacje o stanie gotowości na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. 

Przeczytaj koniecznie: Prezydent Zełenski, jak superbohater z powieści Marvela. Odważnie stoi przy nim żona

W szpitalach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach czeka 250 miejsc dla uchodźców. To m.in. Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Reptach, Uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju, Wojewódzki Szpital dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju czy Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej.

- Nasz ośrodek przygotowany jest na długoterminowe pobyty pacjentów. Mam nadzieję, ze osoby, które zostaną u nas zakwaterowane nie będą czuły się, jak w typowym szpitalu. Mamy do dyspozycji świetlicę, bibliotekę, salę kinową – mówi Norbert Komar, dyrektor GCR „Repty”. Zapewnimy uchodźcom m.in. wsparcie psychologiczne.

Od 6 marca dostępne będą kolejne miejsca. Tym razem Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej udostępni na potrzeby uchodźców 46 łóżek i 18 łóżeczek w Apartamentach „Bystra” przy szpitalu. 

Relacja na żywo z konfliktu: Ukraina. Ogromne straty Rosjan, Ukraina niszczy plany wroga i mówi: "Poddają się!" [Relacja na żywo]

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego ma gotowe miejsca dla rodzin w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Bytomiu-Stolarzowicach.

- Jedno piętro, gdzie znajdują się mieszkania, w których nasi podopieczni się usamodzielniali, czeka już na przyjęcie dwóch, albo jednej dużej rodziny z dziećmi. W sumie, tymczasowo, można tam przyjąć 9 osób – mówi Joanna Jeleniewska, zastępca dyrektora ROPS.

ROPS koordynuje też pomoc kryzysową dla uchodźców w Centrum Obsługi Pasażera na katowickim dworcu PKP, gdzie uruchomiono punkt recepcyjny.

Ruszyła już akcja „Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy”, w ramach której szpitale organizują zbiórkę materiałów medycznych. Mogą wziąć w niej udział osoby prywatne, ale zachęcamy też współpracujące z nami firmy farmaceutyczne – mówi Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Informacje o miejscach zbiórek szpitale umieszczają na swoich stronach i profilach społecznościowych.

Zbiórka rzeczy dla uchodźców z Ukrainy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają