Polecany artykuł:
Rodzice wciąż zadziwiają swoją pomysłowością i kreatywnością jeśli chodzi o imiona nadawane swoim dzieciom. Co jakiś czas pojawią się kolejne mody – powrót do staropolskich imion, gdzie wokół dużo Franciszków i Stanisławów czy podążanie za zachodnimi trendami, kiedy królują Nicole i Seleny.
– Temat imion dla dzieci jest bardzo często poruszany. Do Rady Języka Polskiego przychodzi wiele listów i zapytań m.in. od pracowników Urzędu Stanu Cywilnego czy samych rodziców, którzy szukają aprobaty dla swojej kreatywności. Wśród tych pomysłów przewijają się różne propozycje. To często imiona reprezentujące świat roślin – Borowik, Poziomka, Jeżyna. Pojawią się też bardziej oryginalne jak np. Kurtyzana czy Eutanazja – tłumaczy dr hab. Danuta Krzyżyk z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego
O czym należy pamiętać nadając dziecku imię? Na to pytanie, przytaczając najjaskrawsze przykłady odpowiada dr hab. Danuta Krzyżyk w rozmowie z Michałem Łyczakiem, reporterem Radia ESKA.
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej trwa Tydzień Języka Ojczystego. Do piątku odbędzie się cykl wykładów i warsztatów poświęconych tematyce imion i nazwisk Polaków. Będzie można posłuchać m.in. o nadawaniu imion dzieciom, ale także o odmianie nazwisk, z czym Polacy mają duże problemy oraz o architekturze imion. Szczegóły i zapisy na stronie internetowego CINIBA.