Członkowie stowarzyszenia zwrócili się już nawet z odpowiednimi pismami do Ministra Środowiska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ich zdaniem huta działa zbyt głośno, do tego pył, który emituje jest bardzo uciążliwy dla okolicznych mieszkańców.
Rybnik: W samochodzie niespodziewanie wybuchł ogień. W środku było dziecko!
Jan Pietryga ze Stowarzyszenia Mój Tworzeń powiedział nam, że władze dąbrowskiego zakładu zgłosiły odpowiednim służbom tylko kilkanaście awarii, które zatruwają środowisko. "Z naszych obserwacji wynika, że tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy było ich kilkadziesiąt" - dodaje Pietryga.
Jeśli dochodzi do awarii, huta emituje tak zwane pyły metaliczne. Przykładowo, magnesem można było zebrać większość tego pyłu - przekonuje przedstawiciel stowarzyszenia. Jak dodaje, zamknięcie zakładu ArcelorMittal Poland miałoby być tymczasowe, do czasu sporządzenia niezależnego raportu o stanie technicznym instalacji znajdujących się na terenie huty i urządzeń, które powinny chronić środowisko przed zanieczyszczeniem.
"Wydaje mi się, że ktoś upadł na głowę!"
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, słysząc o pomyśle stowarzyszenia pukają się w czoło. Wydaje mi się, że ktoś upadł na głowę - mówi nam Pan Błażej, mieszkaniec dzielnicy Gołonóg. Pan Adrian z kolei dodaje, że huta nie jest już takim trucicielem jak to było 30. lat temu. Pani Magda twierdzi, że osoby, które wpadły na tak absurdalny pomysł, nie dziwiły się później, że miasto w zastraszającym tempie będzie wymierało.
Przedstawiciele ArcelorMittal Poland uważają zarzuty stawiane przez stowarzyszenie za bezzasadne. Jak przekazała nam rzeczniczka firmy, Sylwia Winiarek, działalność zakładu podlega licznym kontrolom. W tym między innymi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Dozoru Technicznego, Państwowej Straży Pożarnej, czy Państwowej Inspekcji Pracy.
Młody mężczyzna zniszczył siedzisko w autobusie! Poszukuje go policja, rozpoznajecie go? [WIDEO]
W roku 2016 odbyło się 7 różnego typu kontroli, rok później – 12, a w tym roku już 15. Warto pamiętać, że z tytułu korzystania ze środowiska ArcelorMittal Poland ponosi odpowiednie opłaty. W roku 2017 opłaty za korzystanie ze środowiska uiszczone przez dąbrowską hutę wyniosły prawie 29 mln złotych - dodaje Winiarek. "Na prośbę przedstawicieli stowarzyszenia wdrożyliśmy szereg działań, aby zminimalizować uciążliwości wynikające z naszego sąsiedztwa. Należą do nich choćby ograniczenie hałasu z walcowni średniej czy zmniejszenie ruchu samochodów ciężarowych przy ul. Tworzeń."
Jak czytamy w komunikacie, w dąbrowskiej hucie na finiszu są trzy ważne inwestycje środowiskowe: modernizacja systemu odpylania spiekalni i stalowni, a także budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w elektrociepłowni TAMEH. Wartość tych projektów to ok. 700 mln zł, a dzięki ich realizacji dąbrowski oddział ArcelorMittal Poland będzie spełniał normy BAT (najlepszych dostępnych technik) zapisane w unijnej dyrektywie o emisjach przemysłowych.
ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej zatrudnia 4000 osób. Do tego trzeba doliczyć pracowników firm zewnętrznych.
Posłuchajcie rozmowy między innymi z Janem Pietrygą ze Stowarzyszenia Mój Tworzeń: