KWK Pniówek - szyb-kopalnia-górnictwo

i

Autor: Dawid Lach/JSW SA

Dlaczego doświadczony górnik spadł na rząpie szybu?

2019-08-06 15:15

39-letni sygnalista-rewident szybowy, który zginął we wtorek (6 sierpnia) w KWK „Pniówek” w Pawłowicach, to 20. ofiara śmiertelnego wypadku w górnictwie ogółem, a 14. w kopalniach węgla kamiennego. Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach podał, że do tragedii doszło podczas „rewizji szybu”. Co to takiego?

Szyb, jak prawie każdy wie służy do transportu ludzi i urobku oraz wentylowania dołu. Rewizja szybu, to inaczej kontrole wszystkich urządzeń znajdujących się w szybie. Do jego dna, czyli do rząpia. Takie rewizje wykonuje się codziennie, co tydzień, co 6 tygodni, raz na kwartał i raz do roku. Wszystko zależy, które z elementów wyposażenia szybu podlegają kontroli. Na przykład: codziennie kontroluje się linę nośną szoli (windy). Badania magnetyczne lin wykonuje się natomiast już okresowo.

Wszystkie roboty w szybie, w tym rewizje, choć są wykonywane pod ziemią, zaliczane są robót... wysokościowych. Aby zostać rewidentem szybowym, trzeba ukończyć specjalne kursy. Można na nie iść wówczas, gdy ma się co najmniej 16 miesięcy stażu pracy na dole. Przepisy bhp w górnictwie są nadzwyczaj rygorystyczne. Rewizje szybu pracownicy wykonują będąc zabezpieczonymi przed upadkiem na dno szybu kilkoma niezależnymi od siebie zabezpieczeniami. Nie wiadomo, co w nich nie zadziałało, jeśli tylko górnik przestrzegał procedury. Niestety, w przyczyną 90 proc. wypadków w zakładach górniczych jest błąd ludzki. Co było przyczyną wtorkowej tragedii, wyjaśni komisja powypadkowa Okręgowego Urzędu Górniczego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają